Reklam

DOĞRULUK

DOĞRULUK

 DOĞRULUK
14 Aralık 2017 - 20:32

                       DOĞRULUK

 Arcava kelimesi ‘doğruluk’ demektir. Bu prensibin uygulanması yanlış eylemlerin kontrol altına alınmasını sağlar. Birey yanlışı doğrudan ayırt etmeyi öğrenmelidir.

Gerçek nedir ve illüzyon nedir? Birey bu sorunun cevabını bulmalı ve doğru cevaba göre hareket etmelidir.

Ruh gerçek maddi beden ise illüzyondur yani geçicidir  ve ona ebediymiş gibi davranmak bir yanılsamadır. Genelde insan, çevresindeki pek çok kişinin öldüğünü görmüş olmasına rağmen öylesine davranır ki sanki kedisi hiç ölmeyecektir. Oysa maddi beden her an ölüme maruz kalabilir.

Birey ne zaman öleceğini bile bilmezken öylesine hareket etmektedir  ki, sanki ebediyen yaşayacaktır. Bu temel yaşam illüzyonudur ve bu illüzyon yüzünden birçok başka yanılgı ortaya çıkmaktadır.

İnsanın ebediyen yaşayacak gibi hareket etmesi bedenin içinde bulunan ruhtan kaynaklanmaktadır.

Birey ruhi varlık olduğu için ebedidir ve bu yüzden maddi bedenin geçici olduğunu unutmamaktadır.

İşte temel yanılgı budur. Sonra da bu yanılgı bireyin tüm yaşamına yansımakta ve sayısız yanlışlıklara neden olmaktadır.

 Bir başka yanılgı da bireyin, bir gün öleceğini düşünmesidir. Oysa ruh ölmüyor ölen sadece beden. Ölümlü olma düşüncesi ölüm korkusuna neden olmakta ve insanı her türlü korku ile doldurmaktadır. Bu illüzyon birçok yanlış davranışa yol açmaktadır.

Birey olumsuz olduğunu kavramalı ve bu gerçeğe dayanarak hareket etmelidir. Bu hayattan sonra yaşamanın halen sürüyor olduğunun  anlaşılması bireyi sorumluluk sahibi kişi haline dönüştürmektir, çünkü yapılan her şey bir sıralı yaşama yansıyacaktır.

Yaşamın ölümden sonra bittiğini düzine bir başka yanılsama şeklidir.

Böyle düşünen insan bir kere yaşadığını zannederek bu hayattan mümkün olduğunca zevk almaya çalışmaktadır. Bu tür insan her türlü yanlış davranışta bulunması olağandır.

 Orijinal Yoga Sisteminde uygulanan teknikler ruhun deneyimlenmesini sağlamakta ve ölümsüzlüğün algılanmasına yardım etmektedir.

Birey ebedi ruh ile geçici bedenin farkına varmaktan, kendisinin ölümsüz bir ruh olarak ölümü bedenin içinde yer yer aldığını anlamaktadır.

Böylece birey ruhu bedenden ayırt etmekte ve sayısız illüzyonlardan kurulmakta dır.

Neyin doğru neyin yanlış olduğunu net bir şekilde kavrayarak bu kavrayışa uygun davranışlar geliştirmekte, düşünce söz ve eylemlerini ebedi gerçeklere göre ayarlamaktadır. Orijinal Yoga Sistemi sayesinde birey tam dengeye girerek her şeyin farkına varır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DYP NİN DESTEĞİ YİNE EKREM İMAMOĞLU ' NA
DYP NİN DESTEĞİ YİNE EKREM İMAMOĞLU ' NA
 İşsizlik oranı %14,1 seviyesinde gerçekleşti
İşsizlik oranı %14,1 seviyesinde gerçekleşti