Dev holdinge el konuldu

Dev holdinge el konuldu

Dev holdinge el konuldu

Dev holdinge el konuldu
08 Mart 2018 - 19:15

 

Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Antalya’da faaliyet gösteren Kırmızıtaş Holding’e el konuldu. Holding’in 3 sahibi Recai Kırmızıtaş, İsmail Kırmızıtaş ve Hamza Kırmızıtaş hakkında gözaltı kararı verildi.

Sabah’ın haberine göre Soruşturma kapsamında, Kırmızıtaş Holding ve bünyesinde bulunan tüm şirketlere yönelik Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın raporu, Antalya Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın bilirkişi raporu, HTS Analiz Raporu ve diğer yapılan tespitler doğrultusunda önemli bilgiler ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında adı geçen şirketlere CMK 133. Maddesi uyarınca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kayyum olarak atandığı ve şirket yetkilileri Recai Kırmızıtaş, İsmail Kırmızıtaş ve Hamza Kırmızıtaş isimli şahısların tüm mal varlıklarına 671 sayılı KHK kapsamında tedbir konulduğu öğrenildi.

Soruşturma kapsamında adı geçen şirketlere CMK 133. Maddesi uyarınca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kayyum olarak atandığı ve şirket yetkilileri Recai Kırmızıtaş, İsmail Kırmızıtaş ve Hamza Kırmızıtaş isimli şahısların tüm mal varlıklarına 671 sayılı KHK kapsamında tedbir konulduğu öğrenildi.

15 Temmuz sonrası TMSF’ye devredilen şirketler

Daha önce Fetö bağlantılı olduğu gerekçesiyle TMSF tarafından el konulan şirketler şöyle idi:

Kaynak Holding: FETÖ bünyesindeki en büyük finans kaynağı olan Kaynak Holding’e bağlı yüzlerce şirkete kayyum atandı. Kaynak Holding’in şirketleri arasında Sürat Kargo, Zambak Yayıncılık, Kaynak Kağıt gibi tanınmış şirketleri bulunuyordu. Holdingin tüm şirketlerine kayyum atandı.

Bank Asya: FETÖ’nün en büyük finansal kuruluşları arasında yer alan ve para trafiğinin merkezinde konumlandırılan Bank Asya’ya, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun aldığı kararla önce el kondu sonra kapatıldı.

Boydak Holding: Boydak ailesine ait olan kuruluş atanan kayyumlarla TMSF’ye devredildi. Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren şirketlerden bazıları ise şunlar: İstikbal, mondi, bellona…

Alfemo: İzmir’deki FETÖ soruşturması kapsamında Torbalı ilçesindeki Alfemo AŞ’ye TMSF yetkilileri kayyum olarak atandı.

Koza İpek Holding: 28 Ekim 2015’te kayyum atandı. FETÖ’ye finans sağlamak suçlarından hakkında tutuklama kararı bulunan Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek ise firari. Akın İpek, şu anda İngiltere’de yaşıyor. Holding’in enerji, turizm ve perakende sektörlerinde 11 şirketi bulunuyor.

Altın madeni; Akın İpek’in FETÖ’cü bağlantıları ile elde ettiği maden ocağından çıkardığı altınlardan bir kısmını kayıt altına almayarak milyonlarca vurgun yaptığı tespit edildi.

İpek medya grubu; Örgütün medya ayağını oluşturan şirketlerden sadece bir tanesiydi. Atanan kayyumların ardından yapılan büyük yolsuzluklar ve suç dokümanları ortaya çıkarılmıştı.

Zaman Gazetesi: Feza Gazetecilik bünyesinde bulunan Zaman, örgütün en büyük kara propaganda aracıydı. Genel Yayın Yönetmeni olan Ekrem Dumanlı şu anda ABD firari bir şekilde yaşıyor. Örgüt lideri Gülen’in en yakın adamlarından biri.

Samanyolu TV: Bir diğer propaganda aracı olan Samanyolu, bir zamanlar yayınladığı dizi ve programlarla şifreli mesajlar vererek örgütün yönetilmesinde büyük rol oynamıştı.

Faruk Güllüoğlu Baklavaları: Örgüte para aktardığı gerekçesiyle TMSF tarafından Faruk Güllüoğlu markasına el konuldu. Şirketin sahibi Faruk Güllüoğlu tutuklandı.

Sönmez Holding: Holding’in yönetim kurulu başkanı Celal Sönmez ve iki oğlu 78 kişiyle beraber gözaltına alındı. Holdingin şirketleri arasında, Kent Meydanı AVM, AS Merkez AVM, Sönmez-Koç Oto, Sönmez Elektrik, Sönmez Enerji, Sönmez Gayrimenkul gibi pek çok şirketi bulunuyor.

Eroğlu Holding: Yönetim Kurulu Başkanlığını Nurettin Eroğlu’nun yaptığı Eroğlu Holding’in bünyesinde COLIN’S, LOFT, MEXX, DNM EROĞLU GİYİM, ERS ÖRME, EROĞLU GAYRİMENKUL markaları var.

Aydınlı Grup: İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı da FETÖ’den tutuklananlar arasında. Grubun bünyesinde dünyaca ünlü markalar yer alıyor…Pier Cardin, U.S. POLO ve Cacharel grubun markalarıydı. İnşaat şirketleri Vadi İstanbul ve Koru Florya Aydınlı Grup bünyesinde faaliyet gösteriyordu.

Naksan Holding: Holdingin Yönetim Kurulu Üyeleri Taner, Cahit ve Emre Nakıboğlu geçtiğimiz pazar günü tutuklandı ve holdinge de kayyum atandı. Şirket bünyesinde bulunan şirketler: Royal Halı, Pierre Cardin Halı, Atlas Halı, Royal BCF, Naksan Teknoloji, elmasepeti.com, Naksan Enerji, Adularya Enerji, Naksan Plastik, Verimli Plastik, Nakpilsa Dokuma.

Akbulut Grubu: Bank Asya’nın ortakları arasında yer alan Ali Akbulut’un şirketlerine de kayyum atandı. Akbulut Grubu bünyesindeki şirketler şunlar: Akbulut Tekstil, Orta Doğu Tekstil, Bj Tekstil, Tamm İnşaat, Global Denim, Adtex, Denim Dizayn Oden Enerji, Ertur Mühendislik, Arfa Mühendislik ve Aksüt.

Delphin Otelleri: FETÖ’ye finans desteği verdiği gerekçesiyle geçen yıl kayyum atanan Koza- İpek Holding’in sahibi Akın İpek’in kuzeni, Antalya’daki Delphin Otelleri’nin sahipleri Tolga ve Alper Cömertoğlu ile amcaları Ufuk Cömertoğlu gözaltına alındı. Yatırım ve şirketleri incelemeye alındı.

Yamanlar Koleji: FETÖ elebaşı Gülen’in Türkiye’deyken kaldığı yerlerden bir tanesi olan Yamanlar Koleji de el konulanlar arasında. FETÖ’ye eleman kazandırmak, mali destek sağlamak doğrultusunda, merkezleri İzmir’de bulunan Sema AŞ ile Şelale AŞ’ye kayyum atandı. Söz konusu şirketlerin bünyesinde 29 eğitim kurumu bulunuyor.

Küçükbay Şirketler Grubu ile Kavuklar Holding: FETÖ’ye finans sağladığı gerekçesiyle Orkide Yağları’nın sahibi Küçükbay Şirketler Grubu Başkanı Ahmet Küçükbay 8 Ağustos sabahı gözaltına alındı. İzmir Sulh Ceza Hakimliği, Küçükbay Şirketler Grubu ile Kavuklar Holding’e kayyum atadı.

HES Kablo: Kayseri’deki HES Kablo şirketi de benzer suçlamalarla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi.

TMSF’nin el koyduğu 5 medya kurulusundaki varlıklar satılıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 5 medya kuruluşunun varlıklarını 954 bin 422 lira muhammen bedelle satışa çıkardı.

TMSF’nin internet sitesinde yer alan satış ilanına göre, Jin Haber Ajansı, Azadiyat Welat Gazetesi, Patnos FM, Bugün TV Ankara Şubesi (Koza Holding’e aitti) ve Cihan Haber Ajansı’nın (Feza Gazetecilik Grubu’na aitti) makine, teçhizat ve demirbaşları teklif alma yöntemiyle satışa sunuldu.

5 medya kuruluşunun varlıkları toplam 954 bin 422 lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı.

Söz konusu varlıklar, 9 Mart mesai bitimine kadar alınacak tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda satılacak. Birden fazla teklif verilen varlıklar için teklif sahipleri arasında 13 Mart’ta açık artırma yapılacak.

Bu arada, bazı basın yayın kuruluşlarından TMSF’ye devredilen 6 araç da 1 milyon 138 bin 500 lira toplam muhammen bedelle satışa çıkarıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fed beklentilerinde son durum
Fed beklentilerinde son durum
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan