Değerli Madenlerin Teması
Reklam
Reklam

Değerli Madenlerin Teması

Değerli Madenlerin Teması Nisan ayının ortalarında, ABD tüketici enflasyonu verisi açıklandı. Aylık bazda %0,6 oranında artış kaydeden veri, hem beklentinin (%0,5) hem de bir önceki dönemin (%0,4) üzerinde gerçekleşti.

Değerli Madenlerin Teması

Değerli Madenlerin Teması Nisan ayının ortalarında, ABD tüketici enflasyonu verisi açıklandı. Aylık bazda %0,6 oranında artış kaydeden veri, hem beklentinin (%0,5) hem de bir önceki dönemin (%0,4) üzerinde gerçekleşti.

Değerli Madenlerin Teması
17 Nisan 2021 - 13:12

Değerli Madenlerin Teması

Nisan ayının ortalarında, ABD tüketici enflasyonu verisi açıklandı. Aylık bazda %0,6 oranında artış kaydeden veri, hem beklentinin (%0,5) hem de bir önceki dönemin (%0,4) üzerinde gerçekleşti.
        Kaan Kutsar


Bu durum ABD’de maliye ve para politikalarının genişlemeyi sürdürmesinin etkilerinin ortaya çıkmasına işaret ediyor olabilir. Fed’in de uzun bir dönem faiz artışına gitmeyeceği göz önüne alınırsa, yükselen enflasyonun Dolar karşısındaki kıymetli madenlerin ve paritelerin değerlenmesine destek verebilir.
Ancak bu durum sağlıklı bir şekilde oluşabilmesi için Fed üyelerinin enflasyon beklentilerinin ve piyasada oluşan tahvil fiyatlamalarını takip etmekte fayda bulunuyor.

Yine bu hafta, ABD tüketici enflasyon verisini destekleyen perakende satışlar verisi sonucunu da elde ettik. ABD’de perakende satışlar %9,8 oranında aylık bazda artış göstererek yine beklentiyi (%5,8) ve bir önceki veriyi (-%2,7) geçmeyi başardı. Bu durum pandemiyle gerileyen talebin, toparlanmaya başladığını ve
gücünü bir miktar artırdığına işaret edebilecek düzeyde gerçekleşti. Bunun yanında haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları da 576.000 olarak gerçekleşti.
Böylece Nisan ayının ilk Cuma gününde elde ettiğimiz tarım dışı istihdam verisindeki artışı desteklemeyi sürdürdü. Bu tabloyu bütünüyle ele alacak olursak; ABD ekonomisinde pandemiyle daralan hem talep hem de iştiham piyasası bir miktar canlılık göstermeye başlıyor. Bu tablonun devamlılığı için hem aşı gündemi hem de devam eden politikalarla ilgili gelişmeleri izlemekte fayda oluşabilir.

Yurt içi gündemde ise yeni başkan ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası beyanatını açıkladı. Politika faiz oranında (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) herhangi bir değişiklik göstermeyerek, %19 oranında sabit bırakıldı. Yani Para Politikası Kurulu, sıkı para politikası uygulamalarının sürdürüyor. Önümüzdeki dönemlerde Başkan’ın vereceği mesajlarla birlikte, bu politikada herhangi bir değişiklik olup olmayacağı izlenecek.
Önümüzdeki haftalarda, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası beyanatı, küresel çapta aktivite göstergeleri olan PMI verileri, Fed para politikası beyanatı, ABD büyüme oranı verileri olası etkileri nedeniyle takip edilebilir.
 
Gram Altın
Kıymetli maden, hafta başında büyük ölçüde ons altından aldığı destekle 450 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından bir miktar toparlanma sergiledi. An itibariyle 460 seviyesine kadar toparlanma sergileyen gram altın, bu seviyeyi aşabilirse ve üzerinde kalıcılık sergiler ise bir miktar daha yükseliş isteği gösterebilir. Halihazırda değerli metal, 439 – 445 bölgesi üzerinde yukarı yönlü eğilimini sürdürebilir.
 
Platin ve Paladyum
Halihazırda talebin arzın üzerinde olduğu platin ve paladyum fiyatları, aynı zamanda zayıflayan Dolar endeksinden de güç alıyor. Uzun vadede yükseliş eğilimini koruyan metaller son dönemlerin en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Paladyum 2020 yılı Şubat ayında gördüğü tepe seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Yukarı yönlü eğilimin devamlılığı açısından, 2790 seviyesinin aşılıp aşılmayacağı takip edilebilir. Eğer 2790 seviyesi üzerinde kalıcı fiyatlamalar görülebilirse, paladyum fiyatları bir miktar daha yükseliş eğilimini sürdürebilir.
Aksi halde 2670 ve 2510 seviyelerine doğru bir miktar düzeltme söz konusu olabilir
Platin ise 2021 yılı Şubat ayında gördüğü tepe seviyesinden itibaren bir miktar geri çekilme kaydetti.
1190 seviyesi üzerinde kaldığı sürece 1250 seviyesine yönelik toparlanma kaydetme ihtimali bulunan nadir
metal için, yine 1250 seviyesindeki olası tepkiler takip edilebilir. Eğer 1250 seviyesi üzerinde kalıcılık görülebilirse, 1310 ve son tepe seviyesi 1347 seviyelerine doğru fiyatlamalar gözlemlenebilir.
 
Bakır
Şubat ayında gördüğü tepe fiyatları sonrasında düzeltme gerçekleştiren bakır fiyatları, zayıflayan Dolar endeksinden aldığı güçle, bir miktar toparlanma sergiledi. Mart – Nisan dönemi arasında kuvvetli direnç bölgesini kısa vadeli tepkilerle birlikte aşan metal için üretim aktivitesi göstergeleri takip edilebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD, petrol fiyat tahminini aşağı yönlü revize etti
ABD, petrol fiyat tahminini aşağı yönlü revize etti
Türkiye'nin borç servis oranı yeniden yükselişte
Türkiye'nin borç servis oranı yeniden yükselişte