Değerli Madenlerin Teması
Reklam
Reklam

Değerli Madenlerin Teması

Değerli Madenlerin Teması Mart ayını bitirmeye yakınlaştığımız haftada, çok fazla sayıda merkez bankası başkanının ve merkez bankası üyelerinin konuşmalarının yer aldığı bir takvim geçirdik.

Değerli Madenlerin Teması

Değerli Madenlerin Teması Mart ayını bitirmeye yakınlaştığımız haftada, çok fazla sayıda merkez bankası başkanının ve merkez bankası üyelerinin konuşmalarının yer aldığı bir takvim geçirdik.

Değerli Madenlerin Teması
26 Mart 2021 - 18:31

Değerli Madenlerin Teması

Mart ayını bitirmeye yakınlaştığımız haftada, çok fazla sayıda merkez bankası başkanının ve merkez bankası üyelerinin konuşmalarının yer aldığı bir takvim geçirdik.          Kaan Kutsar

Özellikle başkanların mesajlarının önemli bir değişiklik yaratmadığını gördük. Yurt içi tarafta ise merkez bankası başkanının değiştiği duyuruldu.
Bu durum sonrasında yurt içi piyasalarda oynaklığın arttığı fiyatlamalar görüldü.

Ekonomik takvim verileri açısından, küresel çapta öncü hizmet ve imalat PMI verilerineve ABD final çeyreklik büyüme verisine ulaştık. Bu kısımdan ulaştığımız verilere göre, küresel çapta hem hizmet hem de imalat aktivitesinde ağırlıklı olarak beklentilerin üzerinde sonuçlar elde ettik. Avrupa Bölgesi, İngiltere ve ABD
imalat PMI verileri 50 seviyesinin üzerinde seyrini sürdürerek olumlu görünümün ön planda olduğu bir tablo sergiledi.

Avrupa Bölgesi hizmet PMI verisi 50’nin altında negatif bölgede kalmasına rağmen beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bu sırada İngiltere ve ABD’deki hizmet sektörü göstergesi 50’nin üzerinde kalarak büyümeye işaret etti. ABD final çeyreklik büyümesinin ise %4,3 oranında gerçekleşerek beklentilerin üzerinde yer almasıyla, ekonomik toparlanmanın sürdüğü gözlemlendi. Bütün bu veriler, özellikle imalatta girdi olarak kullanılan platin, paladyum ve bakır gibi varlıklara bir miktar destek verdi.
Önümüzdeki haftada Çin imalat PMI, ISM imalat PMI ve ABD istihdam piyasasına ilişkin veriler olası etkileri nedeniyle takip edilebilir.

Gram Altın
Kıymetli maden, hafta başında büyük ölçüde USDTRY paritesinden aldığı destekle 473’lü seviyeleri test etti ve yine aynı gün içerisinde 427’li seviyelere kadar geri çekilme gerçekleştirdi. Değerli metal, her ne kadar bu tip bir geri çekilmeyle karşılaşsa da kısa vadede 424 seviyesi üzerinde kalmayı başardığı sürece, yukarı yönlü fiyatlama ihtimallerini bir adım önde tutabilir. Bu süreçte 450 – 460 ve 466 seviyelerin tutumları, pozitif görünümün devamlılığı açısından takip edilebilir.

Platin ve Paladyum
Dünyanın en büyük paladyum üreticisi Nornickel tesislerindeki sorunlardan dolayı, üretim hedeflerini düşürmesi paladyum fiyatlamalarında etkili artışların yaşanmasına katkı sundu. Hali hazırda arzın talebi karşılayamaması paladyum fiyatlamalarına destek sunarken, böylesine bir durumun yaşanması, oluşan fiyatlamaları destekliyor. Kısa vadede2590 – 2600 seviyeleri üzerinde kaldığı sürece 2645 ve 2680 seviyelerine yönelik toparlanmalar söz konusu olabilir.
Platin tarafında arzla ilgili bir değişikliğin olmaması, kısa vadede genel piyasa koşullarının baskın çıkmasına alan bırakıyor. Dolar endeksinin güçlendiği haftada platin bir miktar geri çekilme kaydetti. 1160 – 1185 bölgesi altında kaldığı sürece kısa vadede bir miktar geri çekilme söz konusu olabilir. Bu süreçte 1140 ve 1110 seviyelerinin tutumları takip edilebilir.

Bakır
Her ne kadar küresel çapta imalat aktivitesinde toparlanmalar kaydedilse de Dolar endeksinin güçlenmesi, bakır fiyatlarında bir miktar baskı oluşmasına imkan bıraktı. Kısa vadede olası toparlanma bölgelerine yaklaşan emtianın takibinde, Çin imalat aktivitesi izlenebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...