Değerli Madenlerin Teması
Reklam
Reklam

Değerli Madenlerin Teması

Değerli Madenlerin Teması Uzunca bir zamandır tartışılan ABD ek mali teşvik paketi, ABD Başkanı Biden tarafından 11 Mart günü hızlıca imzalandı.

Değerli Madenlerin Teması

Değerli Madenlerin Teması Uzunca bir zamandır tartışılan ABD ek mali teşvik paketi, ABD Başkanı Biden tarafından 11 Mart günü hızlıca imzalandı.

Değerli Madenlerin Teması
14 Mart 2021 - 16:08

Değerli Madenlerin Teması
 
Uzunca bir zamandır tartışılan ABD ek mali teşvik paketi, ABD Başkanı Biden tarafından 11 Mart
günü hızlıca imzalandı.
        Kaan Kutsar

Nihayet bu durum rafa kaldırılırken, ABD tahvil faizlerindeki yükselişler gündemi meşgul etti. Geçtiğimiz yıldan itibaren genişleyen para politikalarına maliye politikalarının eşlik etmesi, ABD’de enflasyon oluşabileceğine dair endişeleri körükledi. Bu durum genel olarak ABD Doları’nın güçlenmesine
ve Dolar endeksinde yukarı yönlü hareketlerin oluşmasına katkı sundu.


Bu gelişmeler, ABD Dolarına olan yönelmeyi destekledi ve bazı varlık fiyatlarında geri çekilmelere alan bıraktı. Değerli metallerde ons altın, platin ve paladyum kısa vadede bir miktar düşüş kaydetti. Önümüzdeki süreçte ABD Dolarına yönelme sürecek mi yoksa bu süreç şimdilik son mu bulacak, bu görünüm ana görünümde izlenebilir. Bunun için yakın süreçte, önümüzdeki hafta Fed para politikası beyanatı ve Fed Başkanı Powell’ın vereceği mesajlar takip edilebilir. Özellikle geçtiğimiz yıldan beri düşük faiz politikası güden Fed’in bu tutumunu ne zamana kadar sürdüreceği ve Powell’ın bu konuda açıklamaları potansiyel olarak gündemi meşgul edebilir. 
Ekonomik takvimde ise önümüzdeki Fed para politikası ana gündem olabilecek iken, yurt içi tarafta TCMB para politikası beyanatı yine önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Bunun yanında ABD perakende satış verileri ekonomik aktivitenin talep tarafı için takip edilebilir.

Gram Altın

Kıymetli maden, kısa vadede toparlanma isteği içerisinde bulunuyor. Daha önce belirtiğimiz 396 – 401 bölgesi destek görevini görebilme potansiyelinde. Nispeten yatay eğilimde hareket eden değerli metal için 410 – 420 bölgesi dışındaki oluşabilecek kalıcı fiyatlamalar, yönün ne tarafa olabileceğine işaret edebilir.
Son birkaç haftadır hakim olan bu görünümün değişip değişmeyeceği mercek altında olacak. 
Önümüzdeki hafta, yurt dışı gündem haricinde TCMB para politikası beyanatı gram altın fiyatlamalarında etkisini hissettirebilir.


Platin ve Paladyum

Paladyum, kısa vadeli düşüş isteğini şu ana kadar 2260 seviyesinde baskılamış gözüküyor.
Kısa vadede bu seviye üzerinde kaldığı sürece, son dönemdeki negatif fiyatlamaların düzeltme seviyelerine doğru toparlanma isteği duyabilir. Bu görünüm için 2315 – 2350 bölgesi dışındaki kalıcı fiyatlamalar takip edilebilir. Platin tarafında da son dönemdeki düşüş 1109,5 seviyesi ile sınırlı kalmış gözükmektedir. Şimdiye kadar Şubat ayının ortasından başlayan geri çekilmelerin yaklaşık %50’lik kısmını toparlamış gözüküyor. Paladyuma benzer şekilde kısa vadede yataylığın yerine pozitif veya negatif bir eğilim oluşabilmesi için
1165 – 1200 bölgesi dışındaki kapanışlar takip edilebilir.


Bakır

Şubat ayının son haftasına yakın dönemde başlayan geri çekilmeler, Mart ayının ilk haftasından itibaren yerini toparlanmaya bıraktı. Yine paladyum ve platin fiyatlamalarına benzer hareketlerin yaşandığı, üretimde girdi olarak kullanılan emtiada Fibonacci geri çekilme seviyeleri ana durakları gösterebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...