‘’DANS ÜÇGENİ’’ İLE BAŞLIYOR
Reklam

‘’DANS ÜÇGENİ’’ İLE BAŞLIYOR

‘’DANS ÜÇGENİ’’ İLE BAŞLIYOR İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2020 Yılının İlk Temsilini “DANS ÜÇGENİ” balesiile veriyor.

‘’DANS ÜÇGENİ’’ İLE BAŞLIYOR

‘’DANS ÜÇGENİ’’ İLE BAŞLIYOR İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2020 Yılının İlk Temsilini “DANS ÜÇGENİ” balesiile veriyor.

‘’DANS ÜÇGENİ’’ İLE BAŞLIYOR
03 Ocak 2020 - 19:59

‘’DANS ÜÇGENİ’’ İLE BAŞLIYOR

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2020 Yılının İlk Temsilini “DANS ÜÇGENİ” balesiile veriyor.

8 ve 10 Ocak 2020 tarihlerinde saat:20.00’de, 11 Ocak tarihinde saat:16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde
İzleyiciler ile buluşturulacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2020’ ye BoleroBahar ve Judith eserlerinden oluşan Dans Üçgeni ile başlayacak.
İlk eser Bolero; 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden Maurice RAVEL’in 1928 yılında bestelediği en son bale müziğidir. Koreograf Uğur SEYREK’ in neoklasik baleden modern baleye geçişin gözlendiği etkileyici eserinin dünya prömiyeri, 1997 yılında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Sanatçının Türkiye’de sahneye koyduğu ilk eseri olması açısından da önemlidir. BoleroUğur SEYREK’ in tüm koreografilerinde olduğu gibi hayattan kesitler alınarak, kadın-erkek ilişkileri üzerine kuruludur.
‘’Bir türlü çözülemeyen, içinize girdiği zaman size sonsuz acı veya mutluluk veren, mantıklı düşünmemizi sıfırlayan aşk ve nefret... Yaşamda beni etkileyen, insan ilişkilerinde gördüğüm, duyduğum, zaman içinde oluşan ve bir koreograf olarak tüm bu durumların dışa vuruşunun bir yorumu bu eser. Yaşamı, aşkı, nefreti anlatan…’’

Geçtiğimiz sanat sezonu dünya prömiyeri yapan Bahar; S. RAHMANİNOV imzalı müziği ile neoklasik bir bale. Bu baleyi Orkan DANN İstanbul Devlet Opera ve Balesi için yaratmıştı.
‘’Eserin ismi, ilkbahar ya da sonbaharla güçlü bir bağlantı olduğuna dair cüretkar bir tahmin yapmaya iter insanı, ama gene de sırrını açıklamaz. İlk başta durgun görünen bir akışın, aslında içinde okyanus kadar sürprizler barındırması gibi. Bir çekiş, tutuş ve bırakış; ayrışmaveevrim: BAHAR.’’

Dünya repertuvarına giren ilk ve tek Türk balesi olan JudithÇetin Işıközlü’ nün müziği üzerine Deniz Özaydın’ ın koreografisini günümüz anlayışıyla yeniden yorumladığı modern bale olarak üçgende yerini alacak.
Eseri ilk kez, ünlü İngiliz koreograf Alfred Rodrigues "İşte bu müzik tam benim aradığım müzik!" diyerek librettosunu yazmış ve 1969 yılında dönemin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Aydın Gün tarafından davet edilerek Ankara Balesi’nde sahneye koymuştur. ‘’Genç fatih Holofernes’ e kuşattığı şehir halkı tarafından, ülkelerini yağma etmemesi için, o bölgenin en güzel kızı bakire Judith gönderilir. Judith, Holofernes’e aşık olmasına rağmen kendisine verilen görevi yapar ve onun başını keser. Judith görevini yapmış, halk zaferi kutlamaya başlamıştır. AncakJudith sevdiği adamın yasını tutmaktadır.’’


Yaratıcı Kadrolar:
BOLERO ( Neoklasik Bale / 1 Perde )
Koreografi ve Libretto: Uğur SEYREK
Müzik: M. RAVEL
Kostüm ve Işık Tasarımı: Uğur SEYREK
BAHAR ( Neoklasik Bale / 1 Perde )
Koreografi: Orkan DANN
Müzik: S. RAHMANİNOV
Kostüm Uyarlama: Orkan DANN
Işık Tasarımı: Taner AYDIN
JUDITH ( Modern Bale / 1 Perde)
Müzik: Çetin IŞIKÖZLÜ
Koreografi:Deniz ÖZAYDIN
Orkestra Şefi:Zdravko LAZAROV
Dekor Tasarımı:Efter TUNÇ
Kostüm Tasarımı:Gazal ERTEN
Işık:Taner AYDIN
Dans Üçgeni; 8 ve 10 Ocak tarihlerinde saat:20.00’de, 11 Ocak tarihinde saat:16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyicilerin karşısında olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Finans ve makroekonomi bu zirvede konuşulacak
Finans ve makroekonomi bu zirvede konuşulacak
Mega bir varlık yönetim şirketi için adım atılıyor
Mega bir varlık yönetim şirketi için adım atılıyor