Danıştay BBDK’nın taksit garabetine son...

Danıştay BBDK’nın taksit garabetine son vermeli

Danıştay BBDK’nın taksit garabetine son vermeli

Danıştay BBDK’nın taksit garabetine son vermeli
05 Ağustos 2018 - 12:52

KOBİDER Başkanı Özgenç’ten BDDK’ya tepki: Bu kaçıncı uygulama?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi kapsamında, hane halkının bilinçli tüketiminin ve basiretli borçlanmasının teşvik edilmesi amacıyla, makro ihtiyati düzenlemeleri içeren taslaklar hazırlarken, söz konusu taslak, bazı tüketici kredilerinde vadeler ve kredi kartlarında taksit sayılarının düşürülmesini içeriyor. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç ise, konuya ilişkin yaptığı açıklamada taslakta ön görülen değişikliklerin hakkaniyete aykırı olduğunu kaydetti.

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç’te BDDK'nın taksitlere sınırlama getirmesinin firmalar üzerinde oluşturduğu etkilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Özgenç, "Kamuoyunda tartışmalara neden olan BDDK'nın cari açığı sınırlamak için çıkardığı yönetmeliğin temel ihtiyaç maddeleri gıda, yemek ve bununla birlikte akaryakıt ile kişisel kullanım eşyası satılan kuyumculuk ve GSM sektörlerine taksit sınırlaması getirmesi haksızlıktır" ifadelerini kullandı.

BDDK’nın gıda ve akaryakıt hariç diğer sektörlerde taksit sıfırlaması negatif ayrımcılıktır!

Kredi kartıyla yapılan satışlarda cep telefonlarına getirilen taksit yasağını aşmanın formüllerinin hızla arttığını dile getiren Nurettin Özgenç, "Bugün bu talebimi yineliyorum. Hem BDDK'ya hem de Cumhurbaşkanlığı Hükümet yetkililerine seslenerek bir de ekleme yapıyorum. Kuyum ve sizin tabirinizle telekomünikasyon dediğiniz halk arasında cep telefonu satışı olarak algılanan GSM sektöründe kredi kartı taksitine yasak getirerek tasarruf edilmesini düşünmek ne kadar gerçekçi bir yaklaşımdır.

Ayrıca tüketici kredisi ile azami vade 12 ay olmasına rağmen, cep telefonu operatörü (GSM) ve internet servis sağlayıcılar (İSS) tarafından cep telefonu, tablet gibi elektronik ürünlerin 48 ay vadeyle satışı sürdürülmekte, böylelikle mevzuat delinmektedir.

Kuyum, kozmetik ve ofis malzemelerinin somut bir mal sayılmaması nasıl bir düşüncedir?

Özgenç, günlük tüketilen ihtiyaç maddeleri ile eşya olarak kullanılan cep telefonu ve takıların bir tutulmaması gerektiğini kaydetti.

 

Bazı tüketici derneklerinin BDDK'nın uygulamasını beğenmeleri manidardır!

Bazı tüketici derneklerinin yeni düzenlemeye ilişkin yaptıkları açıklamada” BDDK’nın hazırlamış olduğu taslak için “yerinde bir uygulama” şeklinde beyanatta bulunmalarını anlamış değiliz. Zira bunun neresi yerinde bir uygulamadır? Bu tür açıklama yapanlar kime hizmet ediyor? Tüketicinin alım gücünü kolaylaştırmak için gerekli olan taksit imkanının sıfırlanmasına destek verenler tüketiciye değil başka yerlere destek veriyorlar. Bu şekilde gereksiz bir açıklama ile tüketiciye hizmet etmedikleri belli oluyor.

 

Danıştay bu garabete son vermeli

BDDK’nın mevcut uygulamasına karşın KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç, altın alışverişinde de 12 taksit uygulaması yapılması gerektiğini söyleyerek, BDDK’nın kuyum sektörünü 4 taksit ile sınırlamasının negatif ayrımcılık olacağını savunarak 2016 yılında Özgenç’in şahsi mücadelesi ve desteği ile altına 4 taksit sınırlamasının iptali için Danıştay’a dava açılmıştı.

Bu kaçıncı uygulama?

BBDK’nın sık sık uygulama değişikliğine tepki gösteren Özgenç, “Bu kaçıncı uygulama, neredeyse her yıl farklı taslaklar hazırlanarak uygulama değişikliğine gidiliyor. BDDK’nın uygulamaları yap-boz şeklinde olmaya başladı. Kuyumda taksit dönemi başlatıldı daha sonra kaldırıldı, gelen tepkiler üzerine 4 taksit olarak uygulamaya başlatıldı şimdi de kaldırılmak isteniyor.

BDDK’nın kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredileri vade sınırlarına ilişkin yönetmeliklerde sürekli değişiklik yapılmasını içeren taslaklar hazırlanması ve kuyum ve telekomünikasyon, harcamalarında taksit yasağı getirmesi eşitlik ilkesine aykırıdır.

Bu hususta umudumuz beklentimiz Danıştay’a açtığımız davanın lehimize sonuçlanması halinde bu haksızlığa ve garabete son verilecektir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MODA EKONOMİSİ,
MODA EKONOMİSİ,
Moody's'den kritik Türkiye yorumu
Moody's'den kritik Türkiye yorumu