Büyüme rakamlarını ekonomistlere sorduk:...

Büyüme rakamlarını ekonomistlere sorduk: Borçla büyüdük!

Büyüme rakamlarını ekonomistlere sorduk: Borçla büyüdük!

Büyüme rakamlarını ekonomistlere sorduk: Borçla büyüdük!
12 Haziran 2018 - 21:36

Dünkü büyüme rakamlarını ekonomist Uğur Civelek ve Mustafa Pamukoğlu’na sorduk. Dün Türkiye için önemli ekonomik veriler açıklandı. Cari açık ve büyüme rakamları tüm ekonomi çevreleri tarafından konuşuldu.

Beklentileri aşan cari açık piyasayı çok şaşırtmadı ancak büyüme verisi üzerinde oldukça konuşuldu. Biz de büyüme verisini değerlendirmeleri için uzmanlarına sorduk. Ekonomist Uğur Civelek şu yorumu yaptı:

“Geçmişte kalan bir rakam. Gelecek açısından pek bir şey ifade etmiyor. Nerede hata yaptık diye sorulursa, büyüme rakamlarının detaylarında olabilir. Geçen seneden kısmi baz etkisi var. Özel tüketim canlı, kamunun rolü de biraz gizli kalmış. Bir önceki çeyrekte kamu harcamaları yüksek olduğu için böyle 7,4 gibi bir rakam gördük. İç talep aslında başrol oyuncusu. Arkasından kamu harcamalarını sayabilirim. Baz etkisi nedeniyle görülmüyor. Bundan sonraki çeyreklerde böyle bir büyüme uzun bir süre görmeyeceğiz.”

Civelek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de cari açık büyüdüğü sürece, tüketim yatırım harcamaları artıyor. Yüzde yedilerin üstünde ilk çeyrekte cari açık var. Sürdürülebilir olmadıktan sonra anlamı kalmıyor.”

Ekonomist Mustafa Pamukoğlu ise şu yorumu yaptı:

“Büyüme eşittir zenginleşme demektir. Zenginleşmiş ama nasıl zenginleşmiş? Sormamız gereken iki soru var. Birinci soru büyümenin ne ile finanse edildiğidir? Büyümeden kimler pay aldı? Bu iki soruyu sorduğumuzda her şey ortaya çıkıyor. Finans borçlanmayla elde ediliyor. Türkiye büyümesini idare edecek tasarrufa sahip değil. Borçlandıkça cari açık yükselecek. Mal ve hizmet satın alınırken tüketen bir toplum haline geldik.”

Pamukoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Büyüdükçe cari açık artar. Cari açığın artması zarar demek. Zarar eşittir borçlanma. Türkiye sayısal olarak büyüdü. Büyümenin içine baktığımız zaman dışa bağımlı bir büyüme gözüküyor. Kişi başına milli gelir yüksek görülüyor. Yüksek olan dış borçlanmayla sağlanan bir refah var.Artı değer yaratamadığımız gibi katma değer de yaratamıyoruz. İmalat ve sanayide de gerideyiz. Bireyler hane halkı, işletmeler borçlu. Akıllı borçlanmaya evet. Aldığın borcu nerede kullandığın önemlidir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Avrupa Birliği'nde enflasyon yükseldi
Avrupa Birliği'nde enflasyon yükseldi
TOBB Başkanı: KKTC'de daha fazla yatırım yapmak istiyoruz
TOBB Başkanı: KKTC'de daha fazla yatırım yapmak istiyoruz