BUGÜNKÜ ABD ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN...

BUGÜNKÜ ABD ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN ODAĞINDA..

BUGÜNKÜ ABD ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN ODAĞINDA.. Dün yurt içi piyasalarda riskli varlıklar üzerinde baskının devam ettiğini izledik. Dünkü bültenimizde de bahsettiğimiz gibi bu hafta beklenen gelişmelerin etkisinde kalmaya devam eden endekste arka arkaya beşinci günü de satıcılı tamamladı.

BUGÜNKÜ ABD ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN ODAĞINDA..

BUGÜNKÜ ABD ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN ODAĞINDA.. Dün yurt içi piyasalarda riskli varlıklar üzerinde baskının devam ettiğini izledik. Dünkü bültenimizde de bahsettiğimiz gibi bu hafta beklenen gelişmelerin etkisinde kalmaya devam eden endekste arka arkaya beşinci günü de satıcılı tamamladı.

BUGÜNKÜ ABD ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN ODAĞINDA..
13 Nisan 2021 - 09:34

BUGÜNKÜ ABD ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN ODAĞINDA..

Dün yurt içi piyasalarda riskli varlıklar üzerinde baskının devam ettiğini izledik. Dünkü bültenimizde de bahsettiğimiz gibi bu hafta beklenen gelişmelerin etkisinde kalmaya devam eden endekste arka arkaya beşinci günü de satıcılı tamamladı.
Bu görünümde işlem hacminde de zayıflığın sürdüğü gözleniyor.
Dün bu yazının yazıldığı ana kadar Halkbank davası ile ilgili bir sonuç çıkmamıştı.

Diğer beklentilere bağlı olarak Türk Lirası varlıklarda yönün tam tayin edilemediği fiyatlamalar görmeye devam edebiliriz. Bu arada turizm sektörünü ilgilendiren bir haber Rusya’dan geldi. Rusya, 15 Nisan ile 1 Haziran arasında Türkiye'ye yönelik uçuşları sınırlandırma kararı aldı. Buna göre charter ve bazı tarifeli uçuşlar askıya alınacak. İstanbul ile Moskova arasında haftada iki kere yapılmakta olan uçuşlar devam edecek.

ABD Hazine Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD hükümeti Başkan Joe Biden’ın teşvik paketi kapsamında Amerikalılara doğrudan ödemeler dağıtılmasının da etkisiyle Mart ayı bütçe açığı 660 milyar $ olarak rekor seviyede yüksek oldu. 2021 mali yılının ilk altı ayındaki açık, bir önceki yıla ait 743 milyar dolarlık açıkla karşılaştırıldığında rekor düzeyde 1.706 trilyon dolara yükseldi.
Mart 2021 açık rakamı, ABD'nin rekor düzeydeki üçüncü en yüksek aylık açığı oldu ve
Haziran 2020'de 864 milyar dolar ve Nisan 2020'de 738 milyar dolar farkla aşıldı. 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinden daha fazla fonun önümüzdeki aylarda devreye girmesiyle harcamalar yüksek kalmaya devam edecek. Bu durum Dolar endeksinin aşağı yönlü hareket etmesindeki nedenlerden biri olabilir.

Yatırımcılar yaklaşan bilanço sezonu ile ilgili sonuçları ve açıklanacak olan enflasyon raporu beklerken S&P 500 ve Dow Jones endüstriyel önceki gün düşüşle sona erdi. 11 büyük S&P 500 sektör endeksi arasında, iletişim hizmetleri ve enerji payları en hızlı düşen endeksler oldu. Bugün açıklanacak olan Mart ayı tüketici fiyatı verileri tahvil faizlerini yükseltebilir. S&P 500 kazançlarının ilk çeyrekte yıllık bazda % 25 artması bekleniyor. Bu, eski Başkan Donald Trump yönetimindeki vergi indirimlerinin kâr artışını sağladığı
2018'den bu yana en büyük üç aylık kazanç olacak.

Yatırımcıların ilk çeyrek bilanço sezonu öncesinde kar satışlarına yönelmesi nedeniyle Avrupa hisse
senetleri Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyelerinden düştü. İki Fransız kamu hizmeti şirket hisseleri aylarca süren çekişmelerin ardından birleşme anlaşması haberleri üzerine yükseldi. Stoxx 600 şirketlerinin ilk çeyrek kazançlarında % 47.4'lük bir artış bekleniyor.

Sabah Asya seansına baktığımızda Japonya ve Çin’de endekslerin pozitif tarafta olduğunu görüyoruz.
ABD vadelileri ise yatay hafif satış eğiliminde hareket ediyor. Endeksin güne yatay bir başlangıç yapması
mümkün gibi görünüyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bugün saat 15:30’da ABD’de manşet ve çekirdek enflasyon verileri açıklanacak. Beklentiler yıllık bazda yükseliş olacağı yönünde.

USDTRY
TCMB PPK toplantısı haftanın en önemli gelişmesi olarak ortaya çıkıyor. Kurul, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ilk kez toplanacakken piyasa beklentisine göre faiz artışı öngörülmüyor. Dün açıklanan Türkiye İşsizlik oranı yüzde 13,4 olarak gerçekleşirken toplam işsiz sayısı 4 milyon 236 bin kişi oldu. Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE endeksi kurda fiyat hareketliliğine neden olabilir. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,20 ve 8,25 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,10 ve 8,05 destek seviyeleri test edilecek.
 
EURTRY
 
Bu hafta içerisinde TCMB PPK toplantısı gerçekleşecek ve Başkan Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki ilk toplantı olacak. Yarın Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde’ın yapacağı açıklamalar kurda fiyat hareketliliğine neden olabilir. Düzenlenen anketlerde faiz oranlarında herhangi bir değişikliğin yapılması beklenmiyor. Bugün açıklanacak olan Almanya ekonomik hissiyatı verisi yakından takip edilecek. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak aşağı yönlü hareket seyretmesi beklenen EURTRY’de 9,75 ve 9,85 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 9,60 ve 9,50 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD
Dolar endeksinde görülen gevşeme sonrasında paritede yukarı yönlü hareket kuvvetlendi. FED başkanı Powell, CBS’ye verdiği röportajda yılın ikinci yarısında büyümenin çok güçlü geleceğini belirtirken büyüme oranının yüzde 6-7’yi aşabileceğini söyledi. Gün içerisinde açıklanacak olan ABD TÜFE Endeksi paritede oynaklığa neden olabilir. Buna ek olarak yarın Avrupa Merkez Bankası başka Lagarde’ın yapacağı konuşma yakından takip edilecek. Teknik açıdan inceleyecek olursak, tepki alımlarının görülmesi halinde 1,1930 ve 1,1965 direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,1860 ve 1,1825 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
ONS ALTIN
 
FED Başkanı Powell yaptığı açıklamalar sonrasında Ons Altın’da satışlar gözlemlendi.  ABD hükümeti tarafından yürürlüğü geçirilmesi beklenilen destek paketinin Ons Altın’a olumlu yansıması bekleniyor.
Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE Endeksi Ons Altın’da fiyat hareketliliklerine neden olabilir.
Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1740 ve 1755 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1720 ve 1700 destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD
İngiltere, kovid-19 kapsamında alınan önlemleri aşamalı bir şekilde gevşetiyor.  Ekonomik toparlanma hız kazanırken IMF, İngiltere ekonomisinin büyüme beklentisini yüzde 4,5’tan 5,3’e revize etti. Bugün ABD tarafında açıklanacak olan TÜFE endeksi paritede satış baskısı oluşturabilir. Yukarı yönlü seyrini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3700 ve 1,3665 destek seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3765 ve 1,3790 direnç seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY
FED başkanı Powell, CBS’ye verdiği röportajda yılın ikinci yarısında büyümenin çok güçlü geleceğini belirtirken büyüme oranının yüzde 6-7’yi aşabileceğini söyledi. Bugün ABD tarafında açıklanacak olan
TÜFE endeksi paritede satış baskısı oluşturabilir. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 110,00 ve 111,80 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 109,00 ve 108,50 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
BRENT PETROL
 
Artan Covid-19 vakaları Brent Petrol üzerinde oluşturduğu stres fiyatlanmaya devam ediyor. Dünya ekonomisinde yaz itibariyle net bir şekilde toparlanma görülmesi beklenirken Avrupa’da aşılamanın hız kazanması Brent Petrol için önemli. Yarın açıklanacak olan ABD Ham petrol stokları, Brent Petrol ‘de fiyatlamalarda oynaklık oluşturabilir. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 64,00 ve 64,80 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 63,00 ve 62,50 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN
USDTRY’de görülen yukarı yönlü hareketin duraksaması sonucu Gram Altın’da yatay seyir hakim. TCMB PPK toplantısı, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ilk kez toplanacakken piyasa beklentisine göre faiz artışı öngörülmüyor. Toplantıdan çıkacak karar çerçevesinde Gram Altın’da hareketlilik artabilir. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 458 ve 465 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 445 ve 435 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU