BU HAFTA PİYASALAR HANGİ GELİŞMELERİ...

BU HAFTA PİYASALAR HANGİ GELİŞMELERİ BEKLEYECEK?

BU HAFTA PİYASALAR HANGİ GELİŞMELERİ BEKLEYECEK? Bu hafta Dünya’nın dört bir yanından mali politika yapıcılar, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantıları için bir araya gelmeye hazırlanıyor.

BU HAFTA PİYASALAR HANGİ GELİŞMELERİ BEKLEYECEK?

BU HAFTA PİYASALAR HANGİ GELİŞMELERİ BEKLEYECEK? Bu hafta Dünya’nın dört bir yanından mali politika yapıcılar, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantıları için bir araya gelmeye hazırlanıyor.

BU HAFTA PİYASALAR HANGİ GELİŞMELERİ BEKLEYECEK?
05 Nisan 2021 - 09:50

BU HAFTA PİYASALAR HANGİ GELİŞMELERİ BEKLEYECEK?

Bu hafta Dünya’nın dört bir yanından mali politika yapıcılar, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantıları için bir araya gelmeye hazırlanıyor.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass'ın, düzenlenecek bu etkinlikte yapacakları konuşmalar da yatırımcıların gündeminde olacak. IMF, salgının ekonomik yaralarının yarattığı görünüm hakkında değerlendirmelerde bulunacak ve aynı zamanda 2021 ve 2022 büyüme tahminlerini de revize edecek. Ayrıca Salı günü Dünya Ekonomik Görünüm Raporu ve Küresel Finansal İstikrar Raporu yayımlanacak. Haftanın takviminde bir de Perşembe günü gerçekleştirilecek G20 Maliye Bakanları toplantısı da yer alıyor.

Geçtiğimiz on yılın büyük bölümünde düştükten sonra, Çin'deki fabrika fiyatları yeniden yükseliyor ve bu durum, tahvil piyasalarını gerginleştiren küresel enflasyonist baskıları potansiyel olarak şiddetlendiriyor.
Çin, Mart ayı Üretici Fiyat Endeksi'ni 9 Nisan'da açıklayacak.

Ocak ayı ÜFE son bir yılın ilk yıllık fiyat artışını sağlarken, Şubat 2018'den bu yana en hızlı artışları yaşadı. Üreticilerin siparişlerin yoğunluğu ve daha yüksek emtia girdi maliyetleri ile karşı karşıya kalmasıyla, yukarı yönlü baskılar devam ediyor.
Bu hafta Salı günü Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı, çarşamba Avrupa genelinde hizmet sektörü ve bileşik PMI, perşembe Almanya'da fabrika siparişleri ve Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi, cuma Almanya'da sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Bu gün ise Paskalya tatili nedeniyle birçok piyasa kapalı olacak.
ABD Başkanı Joe Biden’in devasa altyapı ve istihdam programı ve yaklaşan bilanço sezonu, yatırımcılara hisse senetlerini tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkaran rallinin sürdürülebilirliği hakkında yeni bilgiler sunabilir. S&P 500, geçen Perşembe günü ilk kez 4.000 seviyesine yükseldi ve %1.18 artışla 4.019.87'den kapandı. Kısa vadeli piyasaların odak noktası, Kongre'nin Biden'ın geçen hafta ortaya attığı altyapı planını geçip geçmeyeceği olabilir. Bu plan 2 trilyon dolarlık harcamaların yanı sıra yatırımcıların şirket karlarını baltalayabileceğinden korktuğu yüksek kurum vergilerini de içeriyor.

Bugün mart ayına ilişkin enflasyon verilerini saat 10:00’da açıklayacak. Beklenti şubatta %15,61 olan yıllık Tüketici Fiyat Endeksi artışının %16,20’ya çıkması yönünde. Beklentinin gerçekleşmesi durumunda tüketici enflasyonu yıllık bazda bakıldığında aralıksız altı ay yükseliş kaydetmiş olacak. Ankette TÜFE’de aylık %1,10 artış açıklanması bekleniyor. TCMB’nin yeni göreve gelen başkanı Şahap Kavcıoğlu geçtiğimiz günlerde politika faizinin enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceği mesajını
vermişti. Başka bir açıklamasında da politikalarda devamlılığın önemine işaret eden Kavcıoğlu,
enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyelerde olduğunu, bu durumun sıkı bir para politikası duruşu gerektirdiğini belirtmişti.

ABD’de cuma günü 660 binlik beklentiye karşın 916 bin kişi arttığı açıklanan güçlü tarımdışı istihdam verisinin ardından %1,722’den haftayı tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah biraz geriledi.
Wall Street endeksleri cuma gününü yükselişle tamamlamıştı. Vadeli işlemlerde yükseliş bu sabah devam ediyor. Bugün Avrupa piyasaları paskalya tatili nedeniyle yine kapalı olacak.

USDTRY
Bugün açıklanacak olan Türkiye Mart ayı TÜFE endeksi ile haftaya hızlı bir başlangıç yapıyoruz.
Açıklanacak olan verinin beklentinin üzerinde gelmesi TCMB Nisan toplantısı öncesi faiz tartışmalarının tekrardan ortaya çıkmasına neden olabilir. Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisi beklenenden iyi gelirken ekonomik toparlanma adına olumlu sinyaller veriyor. Perşembe günü Fed başkanı Powell’ın yapacağı konuşma hafta içerisinde takip edilmesi gereken önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,25 ve 8,35 TL direnç seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,10 ve 8,00 destek seviyeleri önem arz ediyor.

EURTRY
Gözler bugün açıklanacak olan Türkiye Mart ayı enflasyon verisinde. Enflasyonun beklenildiği üzere yükseliş göstermesi öngörülüyor. Paskalya tatili nedeniyle Avrupa’da piyasalar kapalıyken Perşembe günün Avrupa Merkez Bankası para politikası duyurusu haftanın önemli gelişmesi olarak öne plana çıkıyor. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak aşağı yönlü hareket seyretmesi beklenen EURTRY’de 9,80 ve 9,95 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 9,50 ve 9,42 destek seviyeleri önem arz ediyor.
EURUSD
Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan Tarım dışı istihdam verisiyle kapatırken verinin beklentinin bir hayli üzerinde gelmesi ekonomik toparlanma adına olumlu sinyal vermeye devam ediyor. ABD’de aşılamanın hızla devam etmesine karşın Avrupa’da Covid-19 kapsamında sıkı önlemler alınmaya devam diyor. Bu hafta Fed başkanı Powell’ın konuşması ile ECB para politikası duyurusu haftanın önemli gelişmeleri arasında yer alıyor. Teknik açıdan inceleyecek olursak, tepki alımlarının görülmesi halinde 1,1790 ve 1,1815 direnç seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,1715 ve 1,1670 destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
ONS ALTIN
 
Ons Altın, geçtiğimiz hafta paket beklentisiyle beraber yukarı yönlü hareket ederken Dolar endeksinde görülen gevşeme Altın’a olumlu yansıdı. ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yaşanan hareketliliğin azalması Ons Altın’daki satış baskısını azaltıyor. Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisi beklenilenden yüksek gelmesi ekonominin seyri açısından olumlu sinyaller veriyor. Teknik açıdan incelendiğinde, Dolar endeksinin gevşemesiyle birlikte tepki alımlarının görülmesi durumunda 1770 ve 1795 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1690 ve 1660 destek seviyeleri önemini koruyor.
 
GBPUSD
 
Bugün Paskalya tatili nedeniyle İngiltere’de piyasalar kapalı iken ABD’de açıklanacak olan PMI verisi GBPUSD için önemini koruyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz Cuma günün açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi çok güçlü gelmişti. Çarşamba günü açıklanacak olan İngiltere PMI verisi ekonomik toparlanmanın seyrinin anlaşılması adına önemli ipuçları verecektir. Yukarı yönlü seyrini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3800 ve 1,3740 destek seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3860 ve 1,3890 direnç seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
 
Dolar endeksinde görülen gevşeme sonrasında USDJPY’de yatay bir seyrin oluştuğu görülürken Cuma günün açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisi güçlü gelmesiyle birlikte USDJPY’de yukarı yönlü hareketin devam etmesi bekleniyor. Hafta içerisinde Fed başkanı Powell’ın yapacağı açıklamanın paritede etkisini yakından takip edeceğiz. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 111,00 ve 111,80 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının oluşması durumunda ise 110,00 ve 109,40 destek seviyelerini önem arz ediyor.
 
BRENT PETROL
 
Süveyş kanalında yaşanan kazanın yaraları sarılmaya çalışırken firmalar sigorta şirketleri ile anlaşmaya çalışıyor. OPEC toplantısı sonrasından yapılan açıklamalara göre yaz itibariyle artması beklenen talebin karşılanması adına artışların aşamalı olarak artırılacağına değinildi. Hafta içerisinde açıklanacak olan ABD Ham petrol stokları, Bren Petrol’ün seyri açısından yakından takip edilmesi gerekiyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 64,45 ve 65,50 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 63,60 ve 62,40 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
 
Ons Altın, geçtiğimiz hafta paket beklentisiyle beraber yukarı yönlü hareket ederken Dolar endeksinde görülen gevşeme Altın’a olumlu yansıdı. Bugün açıklanacak olan Türkiye Mart ayı TÜFE endeksi
Dolar/TL’de bir hareket neden olabilecekken olası alımların gelmesi halinde Gram Altın yükselişine devam edebilir. Gün içerisinde yaşanacak olan haber akışını yakından takip ediyor olacağız. 
Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 465 ve 480 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 435 ve 410 destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU