Reklam

BİTCOİN

BİTCOİN Bu hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ın yeni açıkladığı İvme Paketini irdelemek yerine en çok soru aldığım Bitcoin üzerine yazmaya karar verdim…

BİTCOİN

BİTCOİN Bu hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ın yeni açıkladığı İvme Paketini irdelemek yerine en çok soru aldığım Bitcoin üzerine yazmaya karar verdim…

BİTCOİN
24 Mayıs 2019 - 17:25 - Güncelleme: 24 Mayıs 2019 - 18:09

BİTCOİN 

Bu hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ın yeni açıkladığı  İvme Paketini  irdelemek yerine en çok soru aldığım Bitcoin üzerine yazmaya karar verdim…

Bir şekilde kulağınıza geldiyse veya yatırım kararı verdiyseniz muhakkak şu aşağıdaki grafikle ilişkili bir durum olduğu da aşikar..
2009'da 100$'lık Bitcoin almış olsaydınız ;  2017 yılındaki ilk yükselişte  98,250,000 $ servetiniz vardı ve 2019 da bu servet yarısından fazla aşağı  inse de  paranızın  3 de 2 sini kaybetmiş olsanız da zengindiniz demek ….. ( Acaba ne denli doğru ?)  

Bu durumun  insanların kripto paraları spekülatif bir enstrüman olarak  görüp ; gerçekten bir ödeme aracı olarak kullanılmaya çalışıldığı gerçeğini örtmesin isterim…..
BİTCOİN, gelecekte  Dolar, Euro gibi itibari para birimlerinin yerine geçmesi amacıyla finansal işlemler gerçekleştirmek için yaratılmış bir dijital kripto paradır.Öyle bir teknoloji ki kırılması imkansız diye nitelendirilen  kod lardan oluşuyor..

Finans dünyasında çoğu kişi Bitcoin konusu açıldığında bunu yorum yapmaya bile değer görmez  veya  hiçbir bilgisi yoktur incelememiş ve irdelememiştir… Aslında haksız da sayılınmaz  çünkü Bitcoin bir elektronik para biriminin adı ise arkasında ; herhangi bir Merkez Bankası veya resmi kuruluş  vs ile işbirliği yoksa dikkate almaya değer midir ki… Fiyatının aşırı yükseliş ve düşüşler yaşaması da çabası…

Finans dünyasında aslında  Bitcoin ve  Blockchain teknolojileri hakkında ki genel kanı para aklama, terörizmin finansmanı ve  ekonomiler in diğer siyah alanı için kullanılıyor olduğu yönünde  … 

Temellerini iktisat biliminden alan ‘finans’ için daha tanımında resmiyet olmayan  ama çok popüler bir değeri  dikkate almaması doğru bir tavırdır…. Ne zaman ki Bitcoin  SEC tarafından tanınır işte o zaman Finans dünyasında da daha itibarlı bir yere kavuşacak demektir..SEC  ;Amerika nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun adıdır ..Yani Bizdeki SPK  karşılığı  …. SEC bu konuda en son bu hafta yaptığı açıklamasında ; Kripto alandaki yatırımcı ve güvenlik koruması konusunda yeterli görüşe hakim olamadığı görüşüyle Bitcoin ve diğer kripto paraları tanımadığını açıkladı… Mesele biraz da  itibar meselesiyse de Kazakistan dünya genelinde blok zincirinin kabul edildiği ilk ülke olmasına rağmen Almanya bunu kabul ettiğinde pek tabiki daha itibarlı bir hale gelecektir…

Bitcoin e yatırım yapıp yapmama  kararı konusunda bana görüşümü sorduklarında kendilerine APPLE  hissesi alıp almadıklarını soruyorum…Çoğunlukla da hayır almadım cevabı alıyorum… O zaman da sadece çok kazandırdığını  duyduğu için bu denli değişken bir değere yatırım yapma iştahına sahip bir yatırımcı olarak  neden günlük hayatımızın olmazsa olmaz ilk akla gelen akıllı telefonunun bu denli hızlı büyüme trendi içerisindeyken karına ortak olmayı akıl edemez demekten kendimi alamıyorum….. Apple hissesi;  10 sene evvel 17 $ değerindeyken  mayıs  başında 200 $ a gelmiş …. Kazanç bakımından Bitcoin den aşağı kalır değil zira…..
 
Ünlü yatırımcı Mobius bile ; Bitcoin’e olan ilgiyi  anladığını ve bu yeni yatırım aracının talep görmeye devam edeceğini söyledi. Dünya çapında insanlar arasında kesinlikle hızlı ve başka gözlerden uzak bir şekilde para transfer etmek için ciddi bir istek var. Bu Bitcoin ve benzeri paraların arkasındaki gerçek itici güç. Bence bu nedenle Bitcoin hala hayatta ve iyi" dedi.

ABD da yapılan bir ankette ;Bitcoin gibi kripto paralar hakkında en fazla bilgi sahibi olanlar gençler olmuş….Katılımcıların yalnızca yarısından az bir oranı, Bitcoin'in önümüzdeki 10 yıl içinde günlük hayatta kullanım içinde olacağına inandığını söylemiş.

Ama  bir taraftan da ; gelecekteki bir noktada, finansal sistemin tamamen değişeceğine inananlardanım..Benim gibi düşünen ve  paranın tedavülden kalkıp sanal para birimine geçileceğini iddia edenler azımsanmayacak kadar çok …burda önemli bir noktayı da gözden kaçırmamak gerektiği kanatindeyim..Ben önümüzdeki dönemde kişiler arasındaki ticaret de güvenilir bir zincir blok platformu ;seri bir teknolojik yapı olacağına inanıyorum ve  bu teknolojik yapının kullandığı para biriminin adı  ne olur kullanılan para birimi Bitcoin ve türevlerinden biri olan para birimi mi olur onu kestirmek işte kahinliğe girer….
 
Bitcoin e  yatırım yapalım mı ? Para kazandırır mı yoksa kayıp ettirir mi ? 
Bitcoin i satın aldığınız platform bile siber bir saldırıya maruz kaldığında bitcoin fiyatını etkiliyorsa paranızı regüle olmamış bir piyasada değerlendirmek ne denli doğru bir yatırım kararı olacaktır iyi düşünülmesi gerekir.Bir para biriminde stabilite önemli bir unsurken hızlı yükseliş ve düşüşler güvenilirliği sarsar ve  bu sebeple Bitcoin deki bu süratli haraketler ilgiliyi artırsa da güncel olarak değerinin  takibini yapmıyorsanız paranızı ziyan etmeyin…..Zira sizin için yeni teknoloji digital para biriminin adı yerine Sabır parasının adı Bitcoin olabilir…..

Saadet BÜYÜK
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sera yatırımına ekspertiz engeli
Sera yatırımına ekspertiz engeli
Trump'ın serveti 3 milyar dolara ulaştı
Trump'ın serveti 3 milyar dolara ulaştı