BAUDHİKA ŞAUÇA (ZİHİNSEL TEMİZLİK)

BAUDHİKA ŞAUÇA (ZİHİNSEL TEMİZLİK)

BAUDHİKA ŞAUÇA (ZİHİNSEL TEMİZLİK)

BAUDHİKA ŞAUÇA (ZİHİNSEL TEMİZLİK)
24 Aralık 2017 - 23:28

 

Orijinal Yoga Sisteminde geçen   Zihinsel temizlik olumlu yönde dönüşmekle kazanılmaktadır. Erdemli düşünceler zihni arındırmakta ve bilinci yükseltmektedir. Anahata( Göğüs enerji merkezi) uyandırılarak erdemli düşünceler edinebilirsiniz.

 VAÇİKA ŞAUÇA  (SÖZEL TEMİZLİK)

Birey devamlı olarak destekleyici, uyumlu, yumuşak, ilham verici, ve açık bir şekilde konuşursak sözel temizliğe ulaşır. Her durumda uygun kelimeler kullanmak ve Vişuddaha ( Boyun enerji merkezi) merkezini uyandırmak sözel temizliğin gelişmesine yardım eder.

ŞAİRİK ŞAUÇA (FİZİKSEL TEMİZLİK )

Fiziksel temizlik dıştan ve içten uygulanmaktadır. Dışsal fiziksel temizlik, bedenin şu ve sabun ile yıkanması demektir. Dışsal fiziksel temizlik, aynı zamanda kibar, uyumlu, oturma ve yürüyüş, tarzını ve edepsiz, açık saçık el kol hareketlerinden kaçınmayi da içermektedir. Mudra  (jest) olarak adlandırılan tekniklerin uygulanması yaşam enerjisini dengelemekte ve dışsal fiziksel temizliğin sağlanmasına yardım etmektedir.

Cilt bedenin  en büyük organıdır ve sürekli terlemektedir. Cildin her santimetre karesinde yüzlerce gözenek vardır ve bu gözenekler ter bezleriyle bağlantılıdır. Terleme aracılığıyla büyük miktarda atık madde vücuttan dışarı bırakılmaktadır. Cildin gözenekleri temiz tutulmazsa büyük miktarda atık madde dolaşım sisteminde kalarak kanı kirletmektedir.

Beden yıkanmazsa cildin üzerinde biriken kır,  bakterilerin, çoğalmasına neden olmaktadır. Cildin gözenekleri tıkanınca doğal yağı sıvı cildin yüzeyine çıkmayacak ve cilt sert, kuru, ve çatlamaya meyilli olacaktır. Ciltte oluşan çatlayarak enfeksiyona neden olacaktır. Cildin üç tabakası vardır. Üst tabaka epiderm veya üstderi olarak adlandırılmaktadır. Epiderm kısa ömürlü hücrelerden oluşmaktadır. Ölü hücrelerin yerini yenileri almaktadır. Üstderide biriken ölü hücreler sürekli yıkanmalı ki cilt gözenekleri açık kalsın.

Cildin gözenekleri bedenin ısısını kontrol etmekte, sağlığı ve fiziksel fonksiyonları etkilemektedir. Gözeneklerin tıkanması beden ısısını kontrolü üzerinde olumsuz tesirler yaratmaktadır. Cildin temiz ve gözenekler açık tutulmalıdır ki beden ısısı gereken düzeyde tutulabilsin. Dışsal fiziksel temizlik için günde iki kere sabah ve akşam yıkanmak gerekir.

Doğru sağlıklı beslenme ve oruç içsel temizliğin sağlanmasına yardımcıdır. Birey dışsal ve içsel fiziksel temizliğe ulaştığında içindeki ruhi aşığı algılamaktadır. Bu algılayış artınca bireyin bedensel kılıfına bağlılığı azalarak,  zihin ve ruha sahip olanın beden değil, beden ve zihin aracılığıyla hareket eden ruh olduğu idrak edilmektedir. Orijinal Yoga Sistemi sayesinde hem iç hem dış temizliğe ulaşabilir içinizdeki en derin özünü keşfede bilirsiniz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KADIKÖY’DE 29 EKİM MEŞALESİ YAKILDI
KADIKÖY’DE 29 EKİM MEŞALESİ YAKILDI
“TÜRK LİRASININ DIŞ TİCARETTE KULLANILABİLMESİ ANCAK GÜÇLÜ BİR DAYANIŞMA İLE MÜMKÜN”
“TÜRK LİRASININ DIŞ TİCARETTE KULLANILABİLMESİ ANCAK GÜÇLÜ...