ASYA’NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ DEVİ GÜNEY...
Reklam

ASYA'NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ DEVİ GÜNEY KORE

ASYA'NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ DEVİ GÜNEY KORE Güney Kore'nin yakın tarihi ve ekonomik gücü. Güney Kore'nin yenilenebilir enerjiye karşı tutumu nedir ? Ne kadar yatırım yapıldı ? Projeleri neler ? Nasıl oldu da yenilenebilir enerjide bir dev haline geldi ?

ASYA'NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ DEVİ GÜNEY KORE

ASYA'NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ DEVİ GÜNEY KORE Güney Kore'nin yakın tarihi ve ekonomik gücü. Güney Kore'nin yenilenebilir enerjiye karşı tutumu nedir ? Ne kadar yatırım yapıldı ? Projeleri neler ? Nasıl oldu da yenilenebilir enerjide bir dev haline geldi ?

ASYA'NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ DEVİ GÜNEY KORE
01 Nisan 2021 - 11:00

ASYA'NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ DEVİ GÜNEY KORE

Güney Kore'nin yakın tarihi ve ekonomik gücü. Güney Kore'nin yenilenebilir enerjiye karşı tutumu nedir ? Ne kadar yatırım yapıldı ? Projeleri neler ? Nasıl oldu da yenilenebilir enerjide bir dev haline geldi ?  Batuhan Onur Saçaklı


 Güney Kore, 25 Haziran 1950'de Kuzay Kore'nin işgal girişimi başlatmasıyla Soğuk Savaş'ın ilk büyük çatışmasıyla karşı karşıya geldi. Sovyetler Birliği ve Çin Halk Cumhuriyetinin desteklediği Kuzey Kore'ye karşı NATO'nun desteğini alan ve içerisinde Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 5083 kişilik Türk Tugayı da Güney Kore savaşına katıldı. Savaş iki tarafında çıkmaza girmesi ile 27 Temmuz 1953'de sona erdi. Bundan sonra Güney Kore ekonomisi hızla güçlenmeye başladı. Bağımsızlığını kazanmasında bizimde desteğimiz olan Güney Kore'nin IMF ( International Monetary Fund ) verilerine göre 2020 yılında ; 
GSYİH ( Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ) 2,011 trilyon dolar
Kişi Başına SAGP ( Satın Alma Gücü Paritesi ) 47,134 dolar
İşsizlik Oranı %3,3
Enflasyon Oranı %3
Sadece 65 yıl içerisinde Güney Kore ekonomisini dünya sıralamasında ilk 10'nun içerisine sokarak 9'uncu sırada yer aldı. Güney Kore 2050 yılında karbon nötrlüğü politikası hedefleri doğrultusunda pek çok yatırım yapmaktadır. Geçtiğimiz Şubat ayında dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliğini inşaa etmek için 43 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandı. Jeollanam-do eyaletindeki bir ilçe olan Shinan’da kurulması planlanan rüzgar çifliği şu anda faaliyetini sürdüren ve dünyanın en büyük rüzgar çiftliği olarak gösterilen Walney Extension'dan yedi kat daha büyük olacak. İrlanda Denizi ile İngiltere'nin kuzaybatısında yer almakta olan çifliğin kapasitesi 659 megawattır. Güney Kore'nin Jeollanam-do'daki rüzgar çifliğinin kapasitesinin ise 8,2 gigawatt olması bekleniyor. Proje de 30 dan fazla organizasyon yer alırken, KEPCO, SK E&S ve Doosan Heavy Industries & Construction gibi bölgesel önemli özel şirketlerde yer alıyor. 

Nasıl oldu da bu seviyelere kadar ulaşabildiler ? 
İlk adımlar 2009-2011 yıllarındaki 3 trilyon won ( dönemin kuru ile 2 milyar dolar ) ve 2014 yılında Kore Hükümetinin vermiş olduğu karar ile birlikte çalışmalara başlanan ve 2017 yılında biten yaklaşık maliyeti 2 trilyon won ( dönemin kuru ile 2 milyar dolar ) olan yenilenebilir enerji  projeleri aslında
Güney Kore'nin 2050 yılındaki nötr emisyon misyonlarının bir ön gösterimi olarak başladı. 2018 yılına gelindiğinde ise  Sarı Deniz’in kıyısında bir nehir ağzı alanı olan Saemangeum’da, dünyanın en uzun insan yapımı seti kabul edilen Saemangeum Seawall ( 33 kilometre uzunluğa sahip ) 2010 yılında inşaa edildi. Bu alan hem tarım ve sanayi arazisi olarak, hem de 4 GW'lık bir güneş enerjisi çifliği olarak hizmete sunuldu. 
Yonhap Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlıkları 2020-2034 enerji politikalarında faaliyette bulunan 30 kömür santralini kapatacak ve 2020 yılında 20,1 GW olan yenilenebilir enerji kapasitesini 2034 yılına kadar 77,8 GW seviyelerine çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu da demek oluyor ki, Güney Kore 2030 yılında karbon emisyon seviyesinin %30 un altına çekerek 2050 yılındaki nötr emisyon hedeflerine daha da yaklaşacaklarını göstermektedir. 
Güney Kore'nin bu yıl ki elektrik üretim kapasitesi 120,5 GW seviyesinde iken 2034 yılında 185,3 GW seviyesine ulaşacak ve bu üretimde ; 
Yenilenebilir Enerji                                % 41,9 
LNG ( Sıvılaştırılmış doğalgaz )            % 31,8 
Kömür                                                      % 15,6 
Nükleer Enerji                                         % 10,4 
Yenilenebilir enerji büyük bir paya sahip olurken, kömür ve doğalgaza olan bağımlılık bir müddet daha devam edecek.


Kore iç savaşından sonra yeniden kurulmuş bir ülke olan Güney Kore bu gelişimindeki ilhamı her gün selamladıkları ve ülkelerini temsil eden bayraklarına da işledi. Bayraklarına işledikleri ve dört köşesinde de bulunan dört trigramın anlamlarının en insancılı ve en güzeli ise " İNSANLIK , ZEKA , NEZAKET VE DOĞRULUK " bu kavramları hemen hemen her alanda da kullandıklarını görebiliyoruz. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ' ün ilkelerini ve vizyonunu bizlerden daha iyi algıladıkları ve hayatlarına empoze ettiklerini düşünüyorum.


https://ieefa.org/korea-sets-42-renewable-energy-target-by-2034/
https://www.iea.org/countries/korea
https://www.enerdata.net/estore/energy-market/south-korea/#:~:text=Total%20energy%20consumption%20has%20remained,%25)%2C%20and%20biomass%207%25.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam destek
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam...