Reklam

Ana Tema

Ana Tema Piyasalarda ana gündem teşvik paketi olmayı sürdürüyor. Son tartışmalarda mali teşvik paketinin 3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan ABD başkanlık seçimlerinden sonrasına kalma ihtimali bulunurken, Trump yaptığı açıklamada bu paketin seçimden önce geçmesi için çabaladıklarını açıkladı.

Ana Tema

Ana Tema Piyasalarda ana gündem teşvik paketi olmayı sürdürüyor. Son tartışmalarda mali teşvik paketinin 3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan ABD başkanlık seçimlerinden sonrasına kalma ihtimali bulunurken, Trump yaptığı açıklamada bu paketin seçimden önce geçmesi için çabaladıklarını açıkladı.

Ana Tema
16 Ekim 2020 - 20:05

Ana Tema

Piyasalarda ana gündem teşvik paketi olmayı sürdürüyor. Son tartışmalarda mali teşvik paketinin 3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan ABD başkanlık seçimlerinden sonrasına kalma ihtimali bulunurken, Trump yaptığı açıklamada bu paketin seçimden önce geçmesi için çabaladıklarını açıkladı.           Kaan Kutsar


Paket tutarının 1.8 trilyon ABD Doları’nın üzerinde olması yine Trump’ın açıklamalarında göze çarptı. Önümüzdeki dönemde halen gündemde kalmaya devam edecek iken, Kovid-19 çerçevesinde ikinci dalga endişeleri ve gelişmeler de takip edilecek.


Veri akışı açısından görece sakin geçirdiğimiz haftada ABD enflasyon verilerine ulaştık.

ABD’de aylık bazda TÜFE yüzde 0,2 iken ÜFE verisi yüzde 0,4 olarak açıklandı. ABD ekonomisinde talebe ilişkin göstergelerden perakende satışlar verisindeki artış oranı aylık bazda %1,9 olarak gerçekleşti.
ABD istihdam piyasasına yönelik verilerden işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, bir önceki haftaya (845 bin) göre artış kaydederek 898 bin oldu. Yani virüsün etkileri istihdam piyasası üzerinde halen kendisini hissettiriyor. İkinci dalga endişelerinin sürdüğü bu dönemde, önümüzdeki süreçte virüsün istihdam piyasasına olan etkileri mercek altında olmaya devam edecek. 


ABD’de bilanço sezonu bu hafta gelen banka raporları ile başladı. Özellikle otomotiv üreticileri ve genel olarak sanayiden gelecek olan finansal raporlar, üretimde girdi olarak kullanılan platin, paladyum ve bakır fiyatlamalarında ileriye dönük beklentileri şekillendirebilir. 

Gram Altın

Teşvik paketi söylemlerinin ve beklentilerinin halen tartışılıyor olması ons altın aracılığıyla gram altına destek vermeyi sürdürmektedir.
Ayrıca USDTRY paritesindeki 7,95 seviyesi ve civarındaki salınımlar, gram altın fiyatlamalarında yeni zirvenin oluşmasına ve toparlanmaların kaydedilmesine olanak sağlamaktadır. Bu hafta içerisinde kıymetli madenin fiyatı 489,80 seviyesinin üzerini görerek rekor tazeledi. Önümüzdeki hafta TCMB’nin faiz kararı, Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve küresel çapta gelecek olan PMI verileri olası etkileri sebebiyle takip edilebilir.


Platin ve Paladyum

Her ne kadar teşvik paketi gündemde olsa da Kovid-19 çerçevesinde ikinci dalga endişeleri, ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe girdi olarak kullanılan paladyum ve platin için uzun vadede baskı unsuru olmayı sürdürüyor.  Bu hafta içerisinde Avrupa’da bazı ülkelerde akşam saatlerinde sokağa çıkma yasakları uygulamalarına tekrar başlanacak olması bu durumu teyit eder niteliktedir. Avrupa’lı otomotiv üreticilerinin durumu bu açıdan takip edilebilir. 

Her iki nadir bulunan metalde fiyatlama açısından eğilim farklılıkları halen değişmiş değil.
Paladyum yükseliş eğilimini 2490’lı seviyelere kadar sürdürmesinin ardından, bir miktar geri çekilme ile 2340 seviyesi etrafında işlem görüyor. Platin ise alçalan tepeler kaydetmeye devam ederken, an itibariyle 870 seviyesine yaklaşma çabası içerisinde bulunuyor. Önümüzdeki haftada Çin büyüme verisi, Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve küresel çapta gelecek olan imalat PMI verileri olası etkileri nedeniyle incelenebilir.Bakır

Mali teşvik paketi beklenirken Covid-19 çerçevesinde ikinci dalga endişelerinin alevlenmesi, bakır fiyatlarında yeni yerel tepelerin oluşmasını baskılıyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Avrupa’daki bazı ülkelerde, her ne kadar akşam saatlerinde olsa da sokağa çıkma yasaklarının uygulanması bu tedirginliğin artmasına olanak sağlıyor. Bu açıdan baktığımızda, önümüzdeki süreçte virüsün seyri gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Önümüzdeki haftada dünyanın en büyük üreticilerinden Çin’in büyüme verisi, Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve küresel çapta gelecek olan imalat PMI verileri olası etkileri sebebiyle takip edilebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan duyurdu... O çiftçilerin ödemeleri bugün yatıyor
Bakan duyurdu... O çiftçilerin ödemeleri bugün yatıyor
Vergi borcu yapılandırması maddesi komisyonda kabul edildi
Vergi borcu yapılandırması maddesi komisyonda kabul edildi