Reklam

Ana Tema

Ana Tema Geçtiğimiz haftayı ABD Başkanı Trump’ınkoronavirüse yakalandığı haber ile kapattık. Bu durumun yaşanması virüs endişelerinin tekrar alevlenmesine neden oldu.

Ana Tema

Ana Tema Geçtiğimiz haftayı ABD Başkanı Trump’ınkoronavirüse yakalandığı haber ile kapattık. Bu durumun yaşanması virüs endişelerinin tekrar alevlenmesine neden oldu.

Ana Tema
09 Ekim 2020 - 21:38

Ana Tema

Geçtiğimiz haftayı ABD Başkanı Trump’ınkoronavirüse yakalandığı haber ile kapattık. Bu durumun yaşanması virüs endişelerinin tekrar alevlenmesine neden oldu.

Ancak Başkan Trump, diğer hastalara kıyasla, çok kısa bir sürede iyileştiğini, sağlığının iyi olduğunu duyurdu. Dolayısıyla endişelerin etkisi bu
hafta içerisinde kısa sürede ortadan kalkarken, bu sürecin başkanlık seçimi sürecine ne şekilde etki edeceğini takip edeceğiz.


         Kaan Kutsar

Haftanın ortasında FOMC (Federal Open Market Commitee- Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantı tutanaklarına ulaştık. Daha önce sıkça karşılaştığımız gibidüşük faiz ortamı, ekonomideki yüksek
belirsizliğin önümüzde olması vs. ifadelerin yinelendiği tutanaklar piyasada yüksek bir oranda etki hissettirmedi.

Ancak satır aralarında, ekonomik toparlanmanın sağlanabilmesi için mali teşviklerin gerekliliğine dikkat çekildiği ifadeleri de yer aldı.
Bu süreç sonrasında Perşembe günü ise ABD Başkanı Trump, Pelosi ile görüştüğünü belirterek daha önce rafa kalkan mali teşvik paketinin tekrar görüşüleceğini duyurdu. Bu durum genişleyici para politikalarının genişleyici maliye politikalarıyla destekleyen bir çerçeveyi oluştururken, Dolar endeksinden de gözlemlenebildiği gibi, ABD Dolarını zayıflatan bir etki göstermektedir.

Gram Altın

Mali teşvik beklentileri ons altın kanalıyla gram altın fiyatlamalarını destekleyici bir tutum sergiledi. Hali hazırda USDTRY paritesinden de destek alan kıymetli maden, son tarihi zirvesinin (487,75) bir miktar üzerine çıkarak yeni zirvesini (489,20) kaydetti.

Önümüzdeki süreçte 470 seviyesi üzerindeki pozitif eğilimini sürdürebilecek olan değerli metalin, yeni tarihi zirvesi olan 489,20 seviyesi civarındaki tepkisi takip edilebilir. Yeni zirvenin aşılması halinde, pozitif eğilimli fiyatlamalar pekişebilir. Kısa vadeli fiyatlama şu an için bu seviyede baskılanmış gibi gözükmektedir.

Platin ve Paladyum

Düşük faiz ortamı ve genişleyici para-maliye politikalarının uygulanması, otomotiv sektöründe egzoz emisyonunu düşürmek amacıyla girdi olarak kullanılan her iki metal fiyatını da ana görünümde desteklemektedir. Mali teşvik paketi beklentilerin desteğiyle Platin düşüşlerini sınırlandırırken,
Paladyum kısa vadeli yükselişlerini pekiştiren bir görünüm çizmektedir.

Paladyum fiyatlamalarında kısa vadede 2385 seviyesi üzerindeki pozitif eğilimin sürmesi halinde ve 2441,60 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda, bu eğilimipekiştirebilir. Platini bu açıdan incelediğimizde 880 seviyesi üzerinde yükseliş beklentileri ön planda olabilecek iken 900 seviyesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması bu görünüm desteklenebilir.

Bakır

FOMC tutanaklarından da ulaşabildiğimiz gibi, düşük faiz ortamının uzun dönem boyunca sürmesi beklenmektedir. İmalat aktivitesini destekleyen bu ana tema altında, ABD’den gelebilecek mali teşvik paketi beklentileri, üretimin kalbinde bulunan bakır fiyatlamalarını destekleyen bir görünüm oluşmasına katkı sundu. Mali teşvik beklentisi,bakırın son dönemde gördüğü yerel zirve seviyelerine yakınlaşmasına olanak sağladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan duyurdu... O çiftçilerin ödemeleri bugün yatıyor
Bakan duyurdu... O çiftçilerin ödemeleri bugün yatıyor
Vergi borcu yapılandırması maddesi komisyonda kabul edildi
Vergi borcu yapılandırması maddesi komisyonda kabul edildi