Altıncı Merkez ithalatı patlattı!
Reklam
Reklam

Altıncı Merkez ithalatı patlattı!

Altıncı Merkez ithalatı patlattı! Ağustos ayında ihracat düştü, ithalat ise hızlı arttı. İthalattaki artışın büyük kısmı altın ticaretinden geldi. Altın ithalatının da kapsandığı kıymetli taşlar, metaller ithalatı yüzde 338 arttı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85'ten yüzde 66.4'e düştü. Oran altın hariç yüzde 83'e ulaştı.

Altıncı Merkez ithalatı patlattı!

Altıncı Merkez ithalatı patlattı! Ağustos ayında ihracat düştü, ithalat ise hızlı arttı. İthalattaki artışın büyük kısmı altın ticaretinden geldi. Altın ithalatının da kapsandığı kıymetli taşlar, metaller ithalatı yüzde 338 arttı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85'ten yüzde 66.4'e düştü. Oran altın hariç yüzde 83'e ulaştı.

Altıncı Merkez ithalatı patlattı!
03 Eylül 2020 - 15:36

Altıncı Merkez ithalatı patlattı!
 
Ağustos ayında ihracat düştü, ithalat ise hızlı arttı. İthalattaki artışın büyük kısmı altın ticaretinden geldi. Altın ithalatının da kapsandığı kıymetli taşlar, metaller ithalatı yüzde 338 arttı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85'ten yüzde 66.4'e düştü. Oran altın hariç yüzde 83'e ulaştı.

www.ekonomidunya.com

Recep Erçin

 
Türkiye'nin dış ticaretin Ağustos 2020 ayı tarihe geçecek cinsten. Salgın nedeniyle yaşanan ani duruş sonrası normalleşme adımları kapsamında dış ticarette dengelenme beklenirken dün Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı veriler herkesi şaşırttı. İhracat ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolar olurken, ithalat yüzde 20.64 artarak 18 milyar 776 milyon dolara çıktı. Böylece dış ticaret açığı yüzde 169.7 artışla 6 milyar 312 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 66.4 olurken altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 82.9 olarak hesaplandı.

ALTIN ÜRETİMİ REKOR KIRMIŞTI

İthalat kısmında ağustos ayında en çok ithalat yapılan grup 4 milyar 239 milyon dolarla "kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar" oldu. Bu kalemin içerisinde külçe ve hurda altın ithalatı da yer alıyor. Bakanlık verilerine göre bu gruptaki ithalat artışı ağustos ayı özelinde yüzde 338 oldu. Yılın ilk sekiz ayında da yüzde 119'luk artışa 16 milyar dolarlık kıymetli metal ithalatı yapıldı. Yani altın işi olmasa ithalatımız 14.5 milyar dolarda kalacaktı. Peki milyarlarca dolarlık altını kim aldı? 24 Ağustos 2020 tarihinde Bloomberg'te yer alan bir haberde şu bilgiler yer aldı: "Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel, son 25 yılda altın talebinin 160 ton olduğuna, sadece bu yılki talebin ise yaklaşık 150 ton olduğuna dikkat çekti.
Yücel, 2017'de yapılan değişiklikle Türkiye'de yerel üreticilerin ürettikleri altını piyasa fiyatından alma hakkının öncelikle Merkez Bankası'nda olduğunu belirtti: 'Düzenleme değişikliğiyle birlikte TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) bizim tek alıcımız haline geldi. Bugüne kadar ürettiğimiz tüm altını aldı."

ALTIN AÇIK 9.4 MİLYAR DOLAR

Hatırlanacağı üzere ağustos ayında altının ons fiyatı 2 bin doların üzerine çıkmıştı. TL'de de hızla değer kaybı görüşmüş ve döviz kurlarında yeni rekor seviyeler görülmüştü. TÜİK ağustos verilerini bu ay sonunda açıklayacak. Ancak ilk yedi aylık verilere baktığımızda standart dışı işlenmemiş altın yani hurda altın ithalatımız 8.6 milyar dolar, standart işlenmemiş altın yani külçe altın ithalatımız da 2.3 milyar dolar. Standart işlenmemiş altın ihracatımız ise 1.5 milyar dolar. Hurda altında ihracatımız kayda değer bir tutarda değil. Buna göre yılın ilk yedi ayında altın ticaretinden 9.4 milyar dolarlık dış açık verilmiş. Yılın ilk yedi ayındaki 26.6 milyar dolarlık toplam dış açığın yüzde 35 altın kaynaklı. Bununla birlikte 2019'un Temmuz ayı sonunda 23.4 milyar dolar olan Merkez Bankası'nın altın rezervleri bu yılın temmuz ayı sonunda 43.5 milyar dolara yükseldi.
Geçen yılın temmuz ayında altının onsu bin 400 dolardı. Bu yıl ise 1970 dolara kadar çıktı. Fiyat artışından arındırdığımızda yaklaşık 10.5 milyar doları bulan bir rezerv artışı söz konusu oluyor. Ağustos ayındaki dış ticaret verilerden altın talebindeki hızın kesilmediği görülüyor.

ELEKTRONİKTE YÜZDE 45 ARTIŞ OLDU
 
Verileri değerlendiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Gerek aldığımız tedbirler ve uyguladığımız etkin politikalar gerekse başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki normalleşmeyle beraber, dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz" dedi. Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Haziran-ağustos döneminde, 2019'un aynı dönemine kıyasla ihracatımız yüzde 0.3 artış gösterirken ihracatın ithalatı karşılama oranı altın hariç yüzde 90'a ulaştı" bilgisini veren Bakan Pekcan, "İhracatımızdaki gerilemede en önemli ihraç pazarımız olan AB’deki talep daralması, ayrıca otomotiv firmalarının ağustos ayına denk gelen üretime ara verme ve revizyon dönemi nedeniyle sektörün ihracatındaki düşüş etkili oldu" ifadelerini kullandı. Ağustoa ayında sermaye malı ithalatındaki yüzde 39.41'lik artış dikkat çekti. Bunun yanında yüksek gümrük verilerine karşın tüketim mallarındaki yüzde 20'lik artış da ayrıca not edilmeye değer. Çünkü ağustos ayında en çok ithalat yapılan kalemler arasında altından sonra elektrikli makina ve cihazlar, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları yer aldı. Buradaki artış oranı yüzde 45'i buldu.

GÜLLE: 85 ÜLKEDE YARIM MİLYAR DOLAR ARTIŞ SAĞLADIK

İhracattaki gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İhracatçılarımız, bu zorlu şartlarda dahi geçen yılın ağustos ayına oldukça yakın bir seviyede ihracat yaptılar. Küresel ticaret penceresinden bakıldığında ise, ülkemizin ihracatının çoğu ülkeye göre olumlu bir seyir izlediği görülüyor. Dalga dalga tüm dünyayı saran pandemi fırtınasından, adım adım güçlenerek çıkıyoruz” dedi.

Ağustos ayı ihracatına ilişkin detaylara değinen TİM Başkanı Gülle, şu bilgileri verdi: "Yaş Meyve Sebze, Hububat ve Meyve Sebze Mamülleri sektörleri pandemiye rağmen tarihlerinin en iyi sekiz aylık performansını gösterdiler. 2019 yılının aynı dönemine göre; Yaş Meyve Sebze sektörü yüzde 23.8 artışla 1.5 milyar dolarlık, Hububat sektörü yüzde 7.8 artışla 4.6 milyar dolarlık ve Meyve Sebze Mamulleri sektörü ise yüzde 5.3 artışla 1 milyar dolarlık ihracat yaptı. Ayrıca, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Halı, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Meyve Sebze Mamulleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Savunma ve Havacılık Sanayii, Süs Bitkileri ve Mamulleri ile Yaş Meyve ve Sebze sektörleri tarihlerinin en yüksek ağustos ayı ihracat tutarlarına ulaştı. Türkiye küresel ticaretteki olumsuz tabloya rağmen ağustos ayında 85 ülkeye ihracatını 516 milyon dolar artırmayı başardı. Bu 85 ülkenin 51’inde artış yüzde 10’un, 22’sinde ise yüzde 50’nin üzerinde oldu. Bu ülkeler arasında, geçen yılın ağustos ayına göre 64.2 milyon dolar ihracat artışıyla ABD, 59.3 milyon dolar ihracat artışıyla Belçika ve 35.7 milyon dolar ihracat artışıyla İsrail dikkat çekti."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadın Sanat Dijital Dünya
Kadın Sanat Dijital Dünya
“Kadın İçin Taşıyoruz” projesine ödüller
“Kadın İçin Taşıyoruz” projesine ödüller