Almanya’daki koalisyon görüşmelerinde sona...

Almanya'daki koalisyon görüşmelerinde sona geliniyor

Almanya'daki koalisyon görüşmelerinde sona geliniyor

Almanya'daki koalisyon görüşmelerinde sona geliniyor
11 Ocak 2018 - 22:53

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) arasında yapılacak 'Groko' (büyük) koalisyon için ön görüşmelerde sona geliniyor

DHA'dan Hilal Sarı'nın Bild gazetesinden aktardığı habere göre, bugün yerel saatle 09:00’da başlayan ve tüm gün sürmesi beklenen koalisyon görüşmelerinde nihai bir karara varılmaya çalışılıyor.

SPD partisi ve üyeleri CDU partisi arasında öne çıkan en önemli anlaşmazlık konuları vergi sistemi, finansal düzenlemeler, göçmen konusu, istihdam, sağlık, bakım, emeklilik ve Avrupa konuları.

MERKEL: YAPICI TAVIR İZLEYECEĞİZ

CDU lideri ve Şansölye Angela Merkel bugünkü kritik görüşme öncesinde halen uzlaşı için bazı engeller olduğuna dikkat çekerek, "Uzlaşıya varacağımız yolda bize engel olan ve kaldırmamız gereken büyük taşlar mevcut. Dolayısıyla bu zor birgün olacak.

Ben büyük bir enerji ile bu görüşmeye gidiyorum çünkü biliyorum ki toplum bizden artık bir çözümle gelmemizi bekliyor.

Ben ve tüm partim bu motivasyonla olaylara yaklaşacağız" dedi.

Her durumda “yapıcı” bir tavır izleyeceklerini vurgulayan Merkel, “Bu güne ben de büyük bir enerjiyle başlıyorum. İnsanlar da bizim bir çözüm bulmamızı bekliyor o yüzden bu ruh haliyle tüm gün çalışacağım” dedi.

AVRUPA'YI GÜÇLENDİRME ŞARTI

SPD lideri Martin Schulz ise, "Eğer böyle bir hükümet içerisinde yer alacaksak, bu hükümetin tüm Avrupa'yı güçlendirecek bir hükümet olması şartıyla yer alacağız. Önümüzde henüz aşılmamış çok büyük engeller mevcut. Görüşmelerin tüm gün süreceği kesin” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KADIKÖY’DE 29 EKİM MEŞALESİ YAKILDI
KADIKÖY’DE 29 EKİM MEŞALESİ YAKILDI
“TÜRK LİRASININ DIŞ TİCARETTE KULLANILABİLMESİ ANCAK GÜÇLÜ BİR DAYANIŞMA İLE MÜMKÜN”
“TÜRK LİRASININ DIŞ TİCARETTE KULLANILABİLMESİ ANCAK GÜÇLÜ...