Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı...
Reklam

Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı sağladı

Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı sağladı Kovid-19 verilerinin derlendiği Worldometers internet sitesine göre, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan salgında tespit edilen toplam vaka sayısı 77 milyon 1365'e yükseldi

Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı sağladı

Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı sağladı Kovid-19 verilerinin derlendiği Worldometers internet sitesine göre, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan salgında tespit edilen toplam vaka sayısı 77 milyon 1365'e yükseldi

Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı sağladı
21 Aralık 2020 - 13:32

Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı sağladı

Kovid-19 verilerinin derlendiği Worldometers internet sitesine göre, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan salgında tespit edilen toplam vaka sayısı 77 milyon 1365'e yükseldi
 
 
Bild Am Sonntag’ın Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Almanya BioNTech SE ve Pfizer Inc. tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısından 30 milyon doz ek sipariş gerçekleştirdi.
Bild’e göre Avrupa Birliği planı aracılığıyla gelecek 55,8 milyon doz ve 50,5 milyon Moderna aşısı dozu ile birlikte bu yeni sipariş sonucu Almanya 2021’de sürü bağışıklığına kavuşabilir. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn çarşamba günü yaptığı açıklamada Almanya’ın Pfizer-BioNTech aşısını uygulamaya 27 Aralık’ta başlayabileceğini söylemişti.

ABD’de onay alan koronavirüs aşıları arasına Moderna’nın mesajcı RNA teknolojisini kullanan aşısı da katıldı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, Moderna aşısına onay verdi. ABD’de aşılamanın başındaki isim Moncef Slaoui Moderna aşılarının uygulanmasına pazartesi günü başlanacağını bildirdi.

Aşıların hayata hızlı geçirilmesine destek olmak için kurulan Operation Warp Speed mekanizması pazartesi 5,9 milyon doz

Moderna aşısının sevkiyatına başlanması çağrısı yaptı. Öte yandan Almanya ek 30 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısı sağladı.

Bild gazetesinin haberine göre Almanya önceki aşı siparişleriyle birlikte 2021 yılında sürü bağışıklığını sağlayabilecek konuma

geldi. Bloomberg verisine göre şu ana kadar beş ülkede 1,8 milyondan fazla kişi aşılandı. ABD’de pazar akşamı itibarıyla 556.208 doz aşı uygulandı.

Buna karşılık küresel çapta toplam koronavirüs vaka sayısı 77 milyonu, can kaybı ise 1,69 milyonu aştı. Türkiye’de ise pazar akşamı yayımlanan verilere göre son 24 saatte 246 koronavirüs kaynaklı can kaybı yaşandı. Yeni vaka sayısı ise 20.316 olarak kaydedildi.

Dünya, daha hızlı yayılan Kovid-19 türü nedeniyle İngiltere'yle sınırları kapatmaya başladı

Aralarında Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke, yeni tip koronavirüsün daha bulaşıcı bir türü ortaya çıkan İngiltere ile sınırları kapatmaya başladı.

Sağlık Bakanı Matt Hancock'un, yeni türün "kontrolden çıktığını" söylemesi, tüm dünyada endişeye yol açtı. Yüzde 70 daha bulaşıcı olan türün sadece Londra ve civarında değil ülkenin tamanında görüldüğü belirlendi. Daha ölümcül olduğuna veya aşıları etkisiz kılacağına dair dair henüz bir veri bulunmasa da ülkeler, art arda önlem alarak İngiltere'yle sınırları kapatmaya başladı.

- Türkiye seyahat yasağı getirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını bildirdi.
Koca, ayrıca İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacağını ve karantina kurallarının uygulanacağını açıkladı.

- Son tren biletleri

Avrupa ülkeleri de hava, kara ve deniz ulaşımının yanı sıra tren seferlerine son vermeye başladı.
Demiryolu firması Eurostar'dan yapılan ilk açıklamada, pazartesi gününden itibaren Londra-Brüksel ve Londra-Amsterdam arasındaki trenlerini iptal edildiği belirtildi. İlerleyen saatlerde yapılan diğer bir açıklamayla da Paris seferlerinin de durdurulacağı bildirildi.

Bu kararlar nedeniyle İngiltere'den Hollanda, Belçika ve Fransa'ya giden trenlerin kalktığı Uluslararası Saint Pancras Tren İstasyonu'nda hareketlilik gözlendi.

Muhtemel son trenleri kaçırmak istemeyen bazı yolcular, daha önce aldıkları biletlerin günleri değiştirerek trenlere binmeye çalıştı.

- Avrupa ülkeleri birbiri ardına yasak kararı aldı

Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Avusturya ve Hollanda, İngiltere'yle uçuşları durduracaklarını bildirdi. Çekya, İngiltere'den gelenler için daha katı karantina önlemleri uygulanacağını açıkladı.
Hollanda'nın uyguladığı yasak, yıl sonuna kadar sürmek üzere pazar sabahı yürürlüğe girdi.
Belçika Başbakanı Alexander De Croo, pazar günü gece yarısından itibaren 24 saatliğine uçuş yasağı getirdiklerini söyledi.

İtalya Sağlık bakanı Roberto Speranza, pazar günü İngiltere'den uçuşları durduran ve son 14 gün içinde İngiltere'de bulunanların İtalya'ya girişini engelleyen bir karar aldıklarını, kararın 6 Ocak'a kadar geçerli olacağını duyurdu.

Avusturya hükümeti, uçuş yasağının ne zaman başlayacağını henüz açıklamadı.

Alman yetkililer, pazar gece yarısından itibaren İngiltere'den uçuşları yasakladığını ve yasağın 31 Aralık'a kadar süreceğini bildirdi.

Fransa Başbakanı Jean Castex, İngiltere ile hava, kara ve deniz yolu ulaşımını gece yarısından itibaren 48 saat süreliğine durduracaklarını açıkladı.

İrlanda hükümeti de, İngiltere'den bu ülkeye olan uçuşlara 48 saatlik bir yasak getirdiklerini duyurdu.

- AB acil toplanıyor

Avrupa Birliği (AB), nasıl hareket edeceklerini belirlemek üzere pazartesi saat 11.00'de kriz toplantısı yapılacağını bildirdi.

İngiltere'nin Dışişleri Bakanlığından İngiliz basınına yapılan açıklamada, ülkelerin seyahat kısıtlamalarını
"bu hükümetlerinin kendi kararı olarak gördükleri" kaydedildi.
İngiltere Başkakanı Boris Johnson, 5 Kasım-2 Aralık tarihine kadar devam eden karantina ve sonrasında alınan sıkı önlemlere rağmen vaka sayılarının düşmemesinin yüzde 70 daha bulaşıcı olan bir türden kaynaklandığını açıklamıştı.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam destek
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam...