2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir...
Reklam

2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz

2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz 2019 yılsonuna yönelik beklentileri tahmin edebilmek için çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Gerek içeride gerekse dışarda sonucuna ulaşacağımız gündem maddeleri, varlık fiyatlamalarına yönelik strateji oluşturabilmek adına kritik bir öneme sahip.

2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz

2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz 2019 yılsonuna yönelik beklentileri tahmin edebilmek için çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Gerek içeride gerekse dışarda sonucuna ulaşacağımız gündem maddeleri, varlık fiyatlamalarına yönelik strateji oluşturabilmek adına kritik bir öneme sahip.

2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz
11 Eylül 2019 - 20:13

2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz
 
2019 yılsonuna yönelik beklentileri tahmin edebilmek için çok önemli bir dönemden geçiyoruz.
Gerek içeride gerekse dışarda sonucuna ulaşacağımız gündem maddeleri, varlık fiyatlamalarına yönelik strateji oluşturabilmek adına kritik bir öneme sahip.


Avrupa Merkez Bankası (ECB) Faiz Kararı ve Başkan Draghi’nin piyasaya vereceği mesaj ile birlikte ABD’den gelecek TÜFE verisi dışarıda takip edeceğimiz önemli gelişmeler olarak kaydedilmekle birlikte içeride Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Faiz Kararına odaklanıyoruz.
Gerek Foreks gerekse Bloomberg HT anketleri dikkate alındığında 19,75% olan politika faiz oranında piyasa beklentisi 250 – 275 baz puan indirim iken GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak bu toplantıda 300 baz puanlık indirim beklemekteyiz.

Ağustos ayına ilişkin açıklanan enflasyon oranının 15,01% olduğu ve baz etkisi ile birlikte yeni dönemde veride tek hane ya da haneye yakın bir noktada yer alacağı, gerek TCMB Enflasyon Raporu sunumu gerekse TCMB Beklenti Anketindeki yılsonu enflasyon oranının 13,90% – 14,00% arasında belirtildiği ve raporun hazırlandığı şu sıralar 2 – 10 yıllık Türkiye tahvil faiz oranının %15,65 – 15,80 arasında olduğu düşünüldüğünde, yılın kalanına ilişkin 3 adet toplantının ilkinde 300 baz puan indirimi şaşırtıcı olmamalıdır.
Burada dikkat edilmesi gereken husus, faiz indirimi kararının piyasa karşılığında USDTRY üzerindeki etkisidir. Teorik olarak bir ülke merkez bankasının faiz indirmesi para biriminde değer kaybına sebep olacakken, piyasa beklentisi altında yer alacak bir indirim, para biriminin değer kaybından ziyade kazanç elde etmesine imkan tanıyabilir. 

Ekonomik takvim yorumlamasının yani piyasa hassasiyetinin etkili olacağı bu tür zamanlarda USDTRY kuruna yönelik yukarı yönlü beklentiler için piyasa konsensüs 275 baz puan indirim üzerindeki sonuç dikkate alınmalıdır. Beklenti altında kalan indirim kurdaki çıkışı desteklememe psikolojisi oluşturacağı gibi sürpriz senaryoda herhangi bir indirim olmaması, USDTRY kuru tarafında önemli bir negatif fiyatlama davranışının oluşmasını sağlayabilir.

Teknik açıdan USDTRY kuru 200 ve 233 günlük üssel hareketli ortalamaları temsil eden 5,55 – 5,60 bölgesi üzerinde pozitif trend görünümüne devam etmektedir. İlgili beklenti 5,8560 üzerindeki kalıcı hareketlerle daha da üst noktalara taşınabilir ki bu durumda ilk dikkat edilecek seviye psikolojik 6,00 olarak kaydedilmiştir.  5,8560 üzerinde kalıcı bir fiyatlama davranışı oluşmaması durumunda ise bir müddet daha 5,8560 – 5,5500 arasında sıkışma izlenebilir. Son hareketler dikkate alındığında, sıkışmadan ziyade yukarı yönlü fiyatlamaların daha istekli olacağına yönelik bir görünümü bize yansıtmaktadır. Burada Türk Lirasının gelişen ülke para birimleri arasında ABD Doları karşısındaki tutumu kritik bir önem arz etmektedir. Raporun hazırlandığı şu sıralar gelişen ülke para birimlerinin ABD Doları karşısında genel itibariyle değerli iken Türk Lirası ve Arjantin Pesosunun şuan için değer kaybeden para birimleri olduğunu görmekteyiz.

Dış tarafta 31 Ekim tarihinde görev süreci dolacak olan ECB Başkanı Draghi’nin piyasalara vereceği mesaj EURUSD için önem arz etmektedir. -0,40% olan negatif mevduat hesap oranında 10 baz puan indirim beklenen ECB, konuya ilişkin vereceği reaksiyon ilk etapta EURUSD için önem arz ederken, Başkan Draghi’nin Avrupa ekonomisi başta olmak üzere faiz indirimi, parasal genişleme ve Brexit – Ticaret Savaşları gibi konularda basının sorularına vereceği cevaplar yeni başkanın toplantısına kadarki süreçte fiyatlama davranışları üzerinde etkili olacaktır.

Teknik açıdan EURUSD paritesi 144 ve 233 günlük üssel hareketli ortalamaları temsil eden 1,1210 – 1,1300 bölgesi altında negatif trend görünümüne devam ediyor.

Paritenin ilgili bölge altındaki seyri, son dönemde toparlanma yaşadığı 1,0960 – 1,0920 bölgesine doğru trend beklentisini destekleyebilir. İlgili ortalama öncesindeki ilk kritik direnç ise 1,1110 olarak kaydedilmiştir.

Son olarak da gündem içerisinde yer verdiğimiz Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin beklenti üzerinde gelmesi sebebiyle ücretlerdeki artışın Enflasyon dinamiği üzerindeki etkisi sebebiyle ABD TÜFE verisine dikkat ediyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, ABD Merkez Bankası Fed, tek bir veriye bağlı kalarak 18 Eylül’deki toplantısında herhangi bir aksiyon değişikliğine girmeyecek olmasıdır. Yani TÜFE verisi sonucu ne olursa olsun, Fed faiz indirimi düşüncesini ilgili toplantıda değiştirmeyecektir.

Ancak piyasalar bu konuyu speküle ederek özellikle Ons Altın fiyatlamalarında etkin bir rol açabilir. Yani Fed’in karar mekanizması ile Fed’e ilişkin fiyat hassasiyeti arasındaki farkı bilerek Enflasyon verisine odaklanmak önemlidir.

Teknik açıdan Ons Altın 1456 destek noktası üzerinde pozitif trend görünümüne devam etmektedir. Son dönemde risk temasındaki azalma sebebiyle ABD 10 yıllık tahvil fiyatındaki düşüş / faiz oranındaki yükseliş, kıymetli madende satış baskısı yaratsa da ilgili düşüşe rağmen 1456 dolar seviyesi üzerindeki ana pozitif beklenti devam etmektedir. 1456 öncesindeki ilk kritik destekse 1475 olarak kaydedilmiştir.

Trend beklentisinde 1501 ve 1519 seviyeleri kısa vadeli görünümde dikkat çeken direnç seviyeleri olmakla birlikte orta vadeli reaksiyonda 1535 ve son zirve 1557 seviyeleri gündemimizde yer almayı sürdürmektedir.
Özetlersek; 2019 yılsonuna yönelik beklentileri tahmin edebilmek için ECB, TCMB ve Fed gibi önemli merkez bankası kararlar ve piyasalara vereceği mesajlar kritik bir önem arz etmektedir. İlgili gündem maddeleri ile birlikte EURUSD, USDTRY ve Ons Altın yeni dönemin en dikkat çeken varlıkları olabilir.

Kudret AYYILDIRKudret AYYILDIR / Araştırma Müdür Yard.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hangi araç kaç para MTV ödeyecek? MTV ödemeleri için son gün ne zaman?
Hangi araç kaç para MTV ödeyecek? MTV ödemeleri için son gün ne...
Gümüşün fiyatı 10 ayın zirvesinde
Gümüşün fiyatı 10 ayın zirvesinde