USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi
06 Temmuz 2018 - 17:34

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

TL varlıklar, son üç gündür gelişmekte olan ülke para birimleri arasında pozitif ayrışıyor. Bu durum, USDTL ve EURTL kurlarının yukarı yönde agresif hareket etmesini engelliyor. Bugün, ABD’den haziran ayına yönelik açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmesine karşın, aynı dönemde yıllık bazda saatlik kazançların bir önceki aya göre değişim göstermemesi dikkat çekti. Aynı zamanda, aynı dönemde işsizlik oranı ise %4.0 seviyesine artış kaydetti. Bir önceki ayın rakamı %3.8 düzeyindeydi. Bu veri setinin ise Doları tam olarak besleyemediği dikkat çekiyor. Ancak, şuna da dikkat çekmek gerekirse, ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı endişelerini konuşuyor olmamız, verileri ikinci plana atmış durumda. Dolayısıyla, verilerin fiyatlamalar üzerinde etkisi çok sınırlı kalıyor. Yurtiçi piyasalarda ise 9 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak olan kabineyi bekleniyor. Kabinede, Mehmet Şimşek, Naci Ağbal ve Nihat Zeybekçi gibi piyasanın sevdiği isimlerin olup olmayacağı merak konusu. Dolayısıyla, pazartesi öncesi bugün için iç piyasada daha temkinli seyirlerin olduğunu gözlemliyoruz. OHAL içinse pazartesi gününden itibaren kesin olarak bitip bitmeyeceği de netleşebilir. OHAL’in kesin olarak kalkması da önümüzdeki günlerde iç piyasada fiyatlamalar üzerindeki baskıyı bir nebze de olsa azaltabilir. Günün geri kalanında açıklanacak önemli bir gündem bulunmuyor. Olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.

USD/TRY

Teknik Analiz: USDTL kuru sabah saatlerinden bu yana aşağı yönde bir eğilim içerisinde hareket ediyor. Kur bugün 4.6190 ile gün içi en yüksek seviyesini görmesine karşın bu seviyenin üzerine geçemediği için aşağı yönde hareket etmeye çalışıyor. Kur için 4.5850 ara direnç noktasının altındaki seyri geri çekilmelerin hız kazanması açısından önemli olabilir. Bu durumda, 4.55 desteğine doğru uzama hareketi bekleyebiliriz. Ancak kur 4.55 seviyesine doğru hareketinde zayıf kalırsa belli destek noktalarından kuvvet alarak yeniden 4.60 direncine doğru iştahlanabilir. Ana resimde kurun zayıf olduğunu ve olağanüstü bir durum olmadıkça yukarı yönde tepkisinde özellikle 4.62 seviyesinin üzerinde kalıcı seyirlerin oluşmasını bugün içerisinde beklemeyebiliriz.

Destekler: 4.5785 / 4.55

Dirençler: 4.60 / 4.6380 / 4.66

EUR/TRY

Teknik Analiz: EUR/TL kuru yükselen kanal içerisinde aşağı yönde hareket etmek istiyor ancak çok güçlü olamıyor. Kur için 5.3570 destek olurken, 5.3890 ise direnç noktası olarak izlenebilir. 

Destekler: 5.3570 / 5.3370

Dirençler: 5.3890 / 5.4180 / 5.4450

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şirket evliliklerinin bilançosu 30 milyar lirayı aştı
Şirket evliliklerinin bilançosu 30 milyar lirayı aştı