USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi
17 Ekim 2017 - 18:41

Türkiye – ABD arasındaki vize krizine yönelik gelişmeler yarın Ankara’da yapılacak kritik toplantıda belli olacak. Piyasalar, bu toplantıdan artık daha somut hamleler bekliyor. Aralarındaki görüşmelerin ne yönde şekilleneceği ve nasıl bir sonuca varacakları TL varlıkların seyri açısından oldukça önemli olacaktır. Dolayısıyla, TL varlıklar üzerindeki baskının hala sürdüğünü gözlemliyoruz ve TL değerlenmelerde zorlanıyor. Dış piyasada ise Dolar güçlenmeye çalışıyor. Fed Başkan adaylarına yönelik çıkan spekülasyonlardan destek buluyor. Piyasaların gündeminde Fed’in yeni başkanı kim olacak merakı ortalığı biraz hareketlendirdi. Adaylar arasında şahin olarak değerlendirilen John Taylor bulunuyor ve bu adayla ile Trump’ın bir görüşme gerçekleşti. Dolar, bu spekülasyonları kendisine bahane ederek yukarı yönde tepki vermeye çalışıyor. Ancak, çok güçlü bir Dolar algısının başladığını söyleyemeyiz. Gelecek açıklamalar, ilerleyen süreçte daha net tabloyu gösterebilir. Dolar endeksi, 93 puanın üzerinde güçlü bir görünüm sergilemeye çalışıyor ve bu durumda gelişmekte olan ülke para birimlerinin Dolar karşısında zayıf seyretmesine neden oluyor. Dolayısıyla, TL’nin de bu durumdan negatif nemalandığını söyleyebiliriz. Özellikle, Dolar endeksi 93 seviyesinin üzerindeki seyrinde ısrarcı olursa bu durum önümüzdeki süreçte GOP’lardan fon çıkışlarına neden olabilir ve genel seyri bozabilir.

Teknik Analiz: USD/TL kuru, 3.65 direncini destek konumuna getirdi. Kur, bu destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde tepki vermeye devam edebilir. Bu durumda, 3.6750 ve 3.70 seviyeleri direnç konumunda takip edilebilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde ise 3.65 seviyesinin altı yeniden 3.60-3.65 aralığını gündeme taşıyabilir.

Destekler: 3.65 / 3.6285 / 3.60

Dirençler: 3.6750 / 3.70 / 3.7110

Teknik Analiz: EUR/TL kuru,  4.28 destek seviyesinin üzerindeki seyrini korumaya devam ettiği müddetçe yukarı yönde tepkisini vermeye devam edebilir. Kur, 4.30 çevresindeki seyrinde ısrarcı oluyor. Kurun bu seyrinde ısrarcı olması 4.30-4.35 aralığında seyrine neden olabilir. Satış baskısı için 4.28 altı kapanışların görülmesi gerekebilir.

Destekler: 4.28 / 4.17 / 4.08

Dirençler: 4.3865 / 4.4125 / 4.5610

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özelsunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İnce İstanbul kararını verdi!
İnce İstanbul kararını verdi!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!