Ons Altın & Gümüş Analizi

Ons Altın & Gümüş Analizi

Ons Altın & Gümüş Analizi

Ons Altın & Gümüş Analizi
20 Temmuz 2018 - 18:37

Ons altın haftanın son işlem gününde kayıplarının bir kısmını ABD Başkanı D.Trump’ın açıklamalarının ardından geri aldı. ABD Başkanı D.Trump sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamasında, Çin ve AB kur manipülasyonu yapmakla suçlarken, Fed’i ise sıkılaştırma politikalarının ekonomiye zarar verdiği şeklinde eleştirdi. Gelen bu açıklamalar Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ile yaratmış dolar pozitif algısının kırılmasına ve özellikle de faiz artırım beklentilere gölge düşmesine neden oldu. Ons altın gelen açıklamaların ardından 1232$ seviyesini test etti ve anlık olarak bu noktaya yakın bir bölgede işlem görüyor. Şimdi ise Trump kanadından gelen bu açıklamaların ardından gözler G20 zirvesinde konuşacak olan ABD Hazine Bakanı S.Mnuchin’e döndü. Trump’ın söylemlerini destekleyici nitelikte gelebilecek mesajlar yeni haftaya negatif bir dolar algısı ile başlanmasına neden olabilir. Aksi halde dolar yeniden gelişen ülke para birimleri ve emtialar karşısında kayıplarını geri almak isteyebilir. Dolayısıyla, hafta sonu yapılacak zirvede alınacak mesajlar doların görünümü açısından önemli olacak. Günün geri kalanında önemli bir veri akışı yer almıyor fakat olası açıklamalara karşı dikkatli olmakta fayda var.

 

Teknik Analiz: Haftalık periyotta yükselen trendini aşağı yönde ihlal etmesinin ardından 1221$ desteğine doğru gevşerken, bu noktadan gelen tepki alımları ile yeniden 1232$ direnci test edildi. Yaşanan gelişmelerin etkisi ile tepki veren ons altında yukarı yönlü hareketin bir geri dönüş hareketi olarak adlandırabilmek adına 1232$ direnci üzerinde kalıcı seyirlerin izlenmesine ihtiyaç var. Kısa süreli oluşan bu tepki hareketinin aşağı yönlü bir düzeltmesi olması halinde ise 1221$ desteği önemini korumaya devam ediyor.

 

Altın

 

Direnç: 1232 / 1240 – 1242 / 1250

Destek: 1221 / 1217 / 1206

 

Gümüş

 

Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10

Destek: 14. 90 / 14.40

 

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MODA EKONOMİSİ,
MODA EKONOMİSİ,
Moody's'den kritik Türkiye yorumu
Moody's'den kritik Türkiye yorumu