Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve...
Reklam

Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve Petrol Yükseliyor… Nereye Kadar?

Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve Petrol Yükseliyor… Nereye Kadar? Önce Fed'in bilanço normalleştirmesinde ve faiz yükseltmesinde frene basacağının anlaşılması, sonra Draghi yönetiminde Avrupa Merkez Bankası'nın yeni parasal genişleme programını (TLTRO-3) açıklaması, küresel durgunluk endişeleriyle biraraya gelince altın ve petrol gibi emtialar yeniden yükseliş dönemine geçti.

Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve Petrol Yükseliyor… Nereye Kadar?

Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve Petrol Yükseliyor… Nereye Kadar? Önce Fed'in bilanço normalleştirmesinde ve faiz yükseltmesinde frene basacağının anlaşılması, sonra Draghi yönetiminde Avrupa Merkez Bankası'nın yeni parasal genişleme programını (TLTRO-3) açıklaması, küresel durgunluk endişeleriyle biraraya gelince altın ve petrol gibi emtialar yeniden yükseliş dönemine geçti.

Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve Petrol Yükseliyor… Nereye Kadar?
13 Mart 2019 - 21:41

Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve Petrol Yükseliyor… Nereye Kadar?
 
Önce Fed'in bilanço normalleştirmesinde ve faiz yükseltmesinde frene basacağının anlaşılması, sonra Draghi yönetiminde Avrupa Merkez Bankası'nın yeni parasal genişleme programını (TLTRO-3) açıklaması, küresel durgunluk endişeleriyle biraraya gelince altın ve petrol gibi emtialar yeniden yükseliş dönemine geçti.

Acaba bu yükseliş uzun süreli bir trende dönüşecek mi? Uuluslararası piyasalar ve Türkiye'de pek çok yatırımcı bunu tartışıyor.

Önce Fed’in bilanço normalleştirmesinde ve faiz yükseltmesinde frene basacağının anlaşılması, sonra Draghi yönetiminde Avrupa Merkez Bankası’nın yeni parasal genişleme programını (TLTRO-3) açıklaması, küresel durgunluk endişeleriyle biraraya gelince altın ve petrol gibi emtialar yeniden yükseliş dönemine geçti. Acaba bu yükseliş uzun süreli bir trende dönüşecek mi? Uuluslararası piyasalar ve Türkiye’de pek çok yatırımcı bunu tartışıyor.

Bugün (12 Mart) Altın hafif yükselerek ons başına 1,300 dolara yaklaştı. 
Spot piyasada işlem gören altının onsu, TSİ 12:22’de yüzde 0.16 yükselişle 1,295.47 dolar oldu. Doların zayıf seyri ve yatırımcıların dikkatinin İngiltere Parlamentosu’ndaki revize edilmiş Brexit anlaşması oylamasına dönmesi altının yükselişinde etkili oldu.

İngiltere Başbakanı Theresa May ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker İngiliz kanun yapıcılar tarafından karşı çıkılan Brexit anlaşmasına “anlamlı” ayarlamalar yaptı. Anlaşma İngiltere Parlamentosu’nda Salı günü oylanacak.

Altın ve petrol başta olmak üzere emtia (commodities) piyasalarını etkileyen bir diğer konu ticaret savaşlarının gidişatı. Ticaret tarafındaki gelişmelerde, Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre 
Çin Başbakan Yardımcısı Liu Heile ABD’li mevkidaşı ticaret görüşmelerinin bir sonraki adımı için hazırlıklar üzerinde anlaştı.

PETROL FİYATI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Brent petrolü de altın gibi son gelişmelerden etkileniyor. Varil fiyatı ABD’nin İran üzerindeki yaptırımlarının yeniden yürürlüğe gireceği endişesiyle Ekim 2018’de 86 doları geçmişti

Petrol fiyatlarının dalgalı seyri petrol ithal eden ülkelerin ekonomilerini tehdit ediyor.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı 26 Aralık’ta 49,93 dolara kadar geriledi. Geçen hafta perşembe günü ise 67 dolara kadar yükseldi. Böylece petrolün varil fiyatı söz konusu dönemde yüzde 34 arttı.

Petrol fiyatlarının artması Suudi Arabistan, Rusya, Irak ve Kuveyt gibi ekonomileri petrol ihracatına bağlı ülkelere olumlu katkı yaparken, Japonya, Avrupa Birliği üyeleri ve Türkiye gibi petrol ithal eden ülkelerin ekonomilerini olumsuz etkiliyor.

Geçen yılın ilk üç çeyreğinde artan Brent petrolün varil fiyatı, ABD’nin İran üzerindeki yaptırımlarının yeniden yürürlüğe gireceği endişesiyle ekim ayının başında 86 doları geçmişti.

Washington hükümetinin İran ve Venezuela üzerindeki yaptırımları, küresel petrol arzında düşüşe yol açtı ve fiyatlar yükseldi.

Yaptırımlar nedeniyle, geçen yıl 3,85 milyon varil olan İran’ın günlük ortalama petrol üretiminin bu yıl 2,65 milyon varile gerileyeceği tahmin ediliyor.

Ayrıca bu dönemde Venezuela’nın günlük ortalama petrol üretiminin 1,31 milyon varilden 750 bin varile düşeceği öngörülüyor.

Her iki ülkedeki toplam günlük ortalama 1,76 milyon varillik azalış beklentisi, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor.

PETROL FİYATINI NELER YÜKSELTİYOR?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerin küresel petrol piyasasında arz-talep dengesini sağlamak amacıyla yaptığı petrol üretim kesintisi anlaşması da petrol fiyatlarında yükselişe neden oldu.

Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya önderliğindeki OPEC dışı ülkeler, 7 Aralık’ta Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptıkları toplantıda, 2019’un ilk 6 ayında toplam petrol üretimlerini günlük ortalama 1,2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

OPEC ve kartel dışındaki ülkelerin üretim kesinti anlaşmasının bu yılın ikinci yarısına uzatılması durumunda, petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor.

ABD’nin ham petrol üretimi de 16-22 Şubat haftasında günlük ortalama 12,1 milyon varile tırmanarak yeni bir rekor kırmıştı.

Büyük parasal genişleme dönemlerinde bir miktar gecikmeylle de olsa önce altın ve petrol sonra da belli başlı emtialarda fiyat artışlarının bir trende dönüşü geçmişte çok yaşanan vir durum. altın ve petrol fiyatları dolar cinsinden ifade edildiği için dolar endeksindeki gerilemeler de bu iki önemli malın fiyatını yükseltiyor.

Ticaret savaşları ve uluslararası ilişkilerde Rusya ve Çin ile Batı arasında “yeni soğuk savaş” gerilimleri de Rusya, İran gibi bazı ülkelerin dolar yerine daha çok altın rezervi tutmalarına yol açarak altın fiyatının artmasına katkıda bulunuyor.

Özellikle petrol fiyatının yükselmesi ise bizim gibi hem çok cari açık veren hem de büyük petrol ihracatçısı olan ülkelerin piyasaları için olumsuz bir alarm niteliğinde. diğer yandan küresel resesyonun başlamakta oluşu petrol fiyatına bir fren etkisi de yapmakta.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DOĞRU YOL PARTİSİ 31 Mart yerel seçimlerinde destekleyeceği adayları açıklamaya devam ediyor .
DOĞRU YOL PARTİSİ 31 Mart yerel seçimlerinde destekleyeceği...
Kriptolardaki güvenlik sorunu: Şimdiye kadar çalınan tutar ürkütücü
Kriptolardaki güvenlik sorunu: Şimdiye kadar çalınan tutar...