Gelişen Ülkeler Raporu

Gelişen Ülkeler Raporu

Gelişen Ülkeler Raporu

Gelişen Ülkeler Raporu
01 Aralık 2017 - 17:22

  TCMB “örtülü faiz” artışı yaptı.

 Polonya ekonomisi 3Ç’de %4.6 büyüdü.

TL, kasım ayında en çok negatif ayrışan para birimi oldu

USD/TL ve EUR/TL kurlarında rekor seviyeler konuşuldu.

                                                                                                  BIST 100 endeksi 115 bin ile tarihi zirvesini 

Kasım ayında, en çok kaybeden enstrüman Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’ye yönelik risk algısındaki artış ve yüksek enflasyonla mücadele ederken, TL’deki kayıplar yılın sonuna doğru daha da hızlandı. Kasım ayında, ABD’deki dava TL üzerindeki kırılganlığın daha da artmasına neden oldu. Dava, hala devam ediyor ve aralık ayında da bu gelişmenin TL’nin üzerinde baskı kurmaya devam etmesi beklenebilir.

Küresel piyasalarda, kasım ayında çok güçlü bir Dolar algısı hissedilmedi. Dolayısıyla, TL dışında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin Dolar karşısındaki seyri oldukça iyimserdi. ABD’de vergi reformuna yönelik belirsizlik, ABD verilerinin çok güçlü gelmemesi ve aynı zamanda sakin bir Fed’in olması derken, Dolar bu ay temkinli olmak zorundaydı. Bu durum, gelişmekte olan ülke piyasalarının kasım ayında daha rahat nefes almasını kolaylaştırdı. Ekim ayına nazaran kasım ayı GOP’lar açısından daha pozitifti. Ekim ayında, Fed-Trump ikilisiyle güçlenmeye çalışan Dolar, gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışlarına neden olmuştu ve bunu grafiklerden izlemiştik. Ancak, kasım ayı grafiklerinde durum daha iyi sadece en kırılgan ve sepeti olumsuz etkileyen para birimi TL olarak karşımıza çıkıyor. 

Carry trade performanslarında, ekim ayında kırmızı-yeşil görünümü eşitti ancak kasım ayında yeşillerin ağırlıkta olduğu bir tablo olarak karşımıza çıkmakta. Gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik cazibe, kasım ayında daha da artmış durumda.

Gelişmekte olan ülkeler endeksi (MXEF) bakıldığında, kasım ayının başında daha yatay ve sakin olan endeks ayın sonlarına doğru yönünü yavaş yavaş yukarı çevirdi. Aynı tabloyu, gelişmekte olan ülkeler kur endeksinde de görebiliyoruz.

Global endekslerde kasım ayı için karne kötü. Dolayısıyla, bu ay global çapta endekslerde zaman zaman rekor seviyeler test edilse bile ayın geneli borsa performanslarında Rusya ve Güney Afrika dışında diğer ülkeler sınıfta kaldı. Türkiye ise bu tablo en çok negatif ayrışan oldu. BIST 100 endeksi 06 Kasım tarihinde 115 bin ile rekorunu tazeleyerek, bu seviyenin üzerine yükselemeyerek yönünü aşağı çevirmek zorunda kaldı. Son iki aydır, rekor seviyeleri takip ettiğimiz endekste, momentumun zayıfladığını söylemek mümkün. Aynı zamanda, Türkiye’deki gelişmeler ve ABD’deki davanın belirsizliği endeks üzerinde de baskı kuran en önemli faktör olarak gösterilebilir.

Yılbaşından bu yana olan grafiklere bakıldığında, sakin kasım ayında bir kış yaşanmamış gibi duruyor. Aslında, 2017 yılında her ay hazırladığımız GOP raporunda belirttiğimiz bir şey var. Her ne kadar, küresel çapta güçlü Dolar algısı beklense bile gelişmekte olan ülkelerin her birinde hikayeler farklı. Dolayısıyla, zaman zaman GOP’lardan fon çıkışları görülse bile yine de bu tarafa olan cazibenin devam edeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla, yıllık bazda incelediğimiz grafiklerde yeşillerin ağırlığı daha yüksek kalmaya devam edecektir.

Kasım ayında, Güney Afrika, Endonezya, Polonya ve Macaristan Merkez Bankalarının toplantıları takip edildi. Ancak, beklenildiği üzere bu bankalardan bir faiz hamlesi gelmedi.

Türkiye’de TL’deki kırılganlığın artması ve TL’nin majör para birimleri karşısındaki sert değer kaybı, TCMB’nin hamle yapmasına neden oldu. Kasım ayında, TCMB dört kez küçük hamlelerde bulundu. Piyasalarda, döviz likiditesini dengelemek ve TL’deki tansiyonu azaltmaya çalıştı.   

Zaman zaman bunu başarmış olmasına karşın kurlardaki rekor seviyelerin önüne geçemedi. En son yapmış olduğu hamlesi, “örtülü faiz artışı” olarak algılandı ve piyasaların 14 Aralık tarihinde TCMB’den bir faiz hamlesi beklentisini güçlendirdi.

Güney Afrika ise kasım ayında daha iyimserdi ancak oradaki siyasi gelişmeler hala belirsizliğini korumaya devam ediyor. Kasım ayında, kredi derecelendirme kuruluşlarının dikkatinden kaçmadı ve S&P Güney Afrika’nın kredi notunu “BB+” dan “BB”ye indirdi. Görünümü durağan bıraktı.

Açıklamalarında, ülkenin zayıflayan ekonomik ve mali yönünü gerekçe gösterdi. Fitch ve Moody’s, ülkeyi izlemeye aldı. Güney Afrika piyasaları bu durumdan çok fazla huzursuz olmadı. Ancak, 2018 yılında, ülkeye yönelik risk algısında artış gözlemlenirse, fiyatlamalarda olumsuz bir tablo oluşturabilir.

ayında gelişenlerde neler olabilir?

Yılın son ayında Güney Afrika ve Çin dışında diğer ülkelerin Merkez Bankalarının toplantıları takip edilecek. Bu toplantılar arasında ise en merak edileni 14 Kasım tarihindeki TCMB toplantısı olarak karşımıza çıkıyor.

TL’deki kırılganlığın bu ayda sürmesi bekleniyor. ABD’deki dava, yüksek enflasyon derken konu başlıklarımız hala devam ediyor. ABD’deki davanın seyri izlenmeye devam edecek. ABD’deki dava nedeniyle unuttuğumuz bir konu daha var. ABD ile olan vize yasağımız da sürüyor. Şimdilik, vize ile ilgili gelişmeler gündemde değil ancak yeni yılda bu konunun da konuşulacağını unutmamakta yarar var. Türkiye’ye yönelik risk algısı yüksek, her ne kadar Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamında bir geri çekilme gözlemlense bile iç piyasa hala tedirgin. Dolayısıyla, bu ay TCMB’den bir faiz artırımı gelebilir ancak faizlerdeki hamleleri kurların vereceği tepkilerle şekillenecektir.

Dış piyasada ise Fed’i takip ediyor olacağız. 12-13 Aralık tarihlerinde yapılacak Fed toplantısında, piyasalar bir faiz artırımı bekliyor. Kasım ayında, güçlü Dolar algısını konuşmadık ama Fed’e günler kala sınırlı da olsa beklentiler yeniden satın alınabilir ve piyasada güçlenmek isteyen bir Doları izleyebiliriz. Dolayısıyla, Doların yönünü yukarı çevirdiği zamanlar, gelişmekte olan ülke piyasalarında sert rüzgarların eseceğini söyleyebiliriz.

Fed’in dışında, Trump’ın vergi çalışmaları sürüyor. Kasım ayında, belirsizliğin olması Dolar açısından negatif fiyatlandığı için Doların temkinli seyretmesine neden oldu. Ancak, Trump bu konuda oldukça ısrarcı. Dolayısıyla, aralık ayında vergi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşılıyor ve herkes yolunda gidiyor gibi bir algı piyasalara yansıtılırsa yeniden Doların güçlenmesini sağlayacaktır. En kötü senaryo, bu konuda anlaşmaya varılamaması hükümetin kapanmasına kadar gidebilir ancak Trump böyle bir riski göze almayacağını düşünürsek bu durumda vergi ile ilgili daha pozitif bir beklenti içerisine girebiliriz. Kısacası, Dolardaki geri çekilmelerin sınırlı kalacağı bir ortam olabilir ve özellikle yeni yılda güçlü Doları bile konuşabiliriz.

Polonya ekonomisine yönelik beklentiler güçleniyor. Ülke ekonomisi üçüncü çeyrekte %4.8 büyüme kaydetti. Bir önceki çeyrek %4.0 büyüdü görülmekte. İşsizlik oranı ise %6.8’den %6.6’ya gerilemiş durumda. Merkez Bankası ise en son Mart 2015 döneminde politika faizini %1.5 seviyesine indirmesinin ardından o zamandan bu yana faizlere dokunmuyor. Ülke ekonomisinde çarklar yolunda ilerliyor ve bunu kasım ayındaki grafiklerde daha fazla hissediyoruz. Özellikle, Dolara karşı en çok pozitif ayrışan para birimi olmasının yanında carry trade tablosunda ise yatırım yapılabilir cazibesini en yüksek para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Polonya Zlotisi, kasım ayında yakaladığı popülaritesini aralık ayında koruyabilecek mi? Aralık ayında bu sorunun cevabını da arıyor olacağız.

 KISA KISA….

Türkiye

Türkiye’de yıllık enflasyon ekim ayında %11.20’den %11.90’a yükseldi.

 

  Türkiye işsizlik oranı ağustos ayında %10.7’den %10.6’ya geriledi.

 

  TCMB, piyasada TL’deki tansiyonu azaltmak ve döviz likiditesini dengelemek için kasım ayında 4 kez küçük hamlelerde bulundu.

Çin

 Çin’de yıllık enflasyon ekim ayında %1.6’dan %1.9’a yükseldi.

 

 Güney Afrika 

  Güney Afrika’da yıllık enflasyon ekim ayında %5.1’den %4.8’e geriledi.

 

Güney Afrika Merkez Bankası kasım ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek %6.75 seviyesinde sabit bıraktı.

 Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, Güney Afrika’nın kredi notunu “BB+” dan “BB”ye indirdi. Görünümü durağan bıraktı. Açıklamalarında, ülkenin zayıflayan ekonomik ve mali yönünü gerekçe gösterdi.

 Fitch, Güney Afrika’nın “BB+”- Durağan görünümündeki kredi notunu teyit etti.

 Moody’s, Güney Afrika’nın kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldı.

 S&P’den gelen indirimin ardından, ülkenin maliye bakanı Gigaba, ülkenin mali çerçevesini güçlendirmek için kararlı politikayı belirlemek için gelecek yıl yıllık bütçesini kullanacağını belirtti.

Brezilya

Brezilya’da yıllık enflasyon ekim ayında %2.54’den %2.70’e yükseldi.

 Brezilya’da işsizlik oranı ekim ayında %12.4’ten %12.2’ye geriledi.  

Rusya 

Rusya’da yıllık enflasyon ekim ayında %3.0’dan %2.7’ye geriledi.

Rusya ekonomisi üçüncü çeyreğin ilk okumasında %1.8 büyüdü. 

 Rusya’da işsizlik oranı ekim ayında %5.0’dan %5.1’e yükseldi.

Endonezya 

Endonezya merkez bankası kasım ayı toplantısında politika faizini %4.25 seviyesinde sabit bıraktı.

 

Ø  Endonezya’da yıllık enflasyon ekim ayında %3.72’den %3.58’e geriledi.

 

Ø  Endonezya ekonomisi 3.çeyrekte %5.06 büyüdü. Bir önceki çeyrek %5.01 büyümüştü.

 

Ø  Uluslararası para fonu IMF, Endonezya ekonomisinin 2018 yılında %5.3 büyümesini beklediğini belirtti.

Hindistan

Ø  Hindistan’da yıllık enflasyon ekim ayında %3.28’den %3.58’e yükseldi.

 

Ø  Hindistan ekonomisi 3.çeyrekte %6.3 büyüdü. Bir önceki çeyrekte %5.7 büyüme kaydetti.

 

Ø  S&P, Hindistan’ın kredi notunu “BBB-“ olarak teyit etti, görünümü durağan olarak bıraktı. Açıklamalarında, gelecek 2 yılda büyümenin güçlü kalmaya devam edeceğini gösterdiğini, ülkenin diğerleri arasında sağlam dış hesaplar pozisyonunu sürdüreceğini belirtti.

Polonya

Ø  Polonya’da yıllık enflasyon kasım ayında %2.1’den %2.5’e yükseldi.

 

Ø  Polonya’da işsizlik oranı ekim ayında %6.8’den %6.6’ya geriledi.  

 

Ø  Polonya Merkez Bankası kasım ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek %1.50 seviyesinde sabit bıraktı.

 

Ø  Polonya ekonomisi 3.çeyrekte %4.8 büyüdü. Bir önceki çeyrekte ise %4.0 büyüme kaydetmişti.

Macaristan

Ø  Macaristan’da işsizlik oranı ekim ayında %4.1’den %4.0’a geriledi.

 

Ø  Macaristan Merkez Bankası kasım ayı toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek %0.90 oranında sabit tuttu.

 

Ø  Macaristan’da yıllık enflasyon ekim ayında %2.5’ten %2.2’ye geriledi.

 

Ø  Macaristan ekonomisi üçüncü çeyrek ilk okumasında %3.6 büyüdü. 

Kasım Ayı Görünümü

Ülkeler

Faiz Oranı (%)

Enflasyon (%)

GSYİH (%)

İşsizlik (%)

Türkiye

11.96

11.90

5.10

10.60

Hindistan

6.00

3.58

6.30

8.60

Rusya

8.25

2.70

1.80

5.10

Güney Afrika

6.75

4.80

1.10

27.70

Endonezya

4.25

3.58

5.06

6.18

Brezilya

7.50

2.70

0.30

12.20

Çin

4.35

1.90

6.90

4.05

Polonya

1.50

2.50

4.80

6.60

Macaristan

0.90

2.20

3.60

4.00

             Kaynak:Bloomberg , İntegral Analiz

Aralık Ayı Takvimi

                   Ülkeler

Faiz Oranı Kararı

Enflasyon

GSYİH

İşsizlik

Türkiye

14 Aralık

04 Aralık

11 Aralık

15 Aralık

Hindistan

06 Aralık

12 Aralık

-

-

Rusya

15 Aralık

06-07 Aralık

29 Aralık

19 Aralık

Güney Afrika

-

13 Aralık

05 Aralık

-

Endonezya

14 Aralık

04 Aralık

-

-

Brezilya

06 Aralık

08 Aralık

01 Aralık

29 Aralık

Çin

-

09 Aralık

-

-

Polonya

04-05 Aralık

11 Aralık

-

22 Aralık

Macaristan

19 Aralık

08 Aralık

05 Aralık

-

             Kaynak:Bloomberg, İntegral Analiz

Not Görünümleri  

MOODY'S

 

FITCH

 

S&P

 

 

Not

Görünüm

Not

Görünüm

Not

Görünüm

Türkiye

Ba1

Negatif

BB+

Durağan

BB

Negatif

Hindistan

Baa3

Pozitif

BBB-

Durağan

BBB-

Durağan

Rusya

Ba1

Negatif

BBB-

Durağan

BB+

Pozitif

Güney Afrika

Baa2

Negatif

BB+

Durağan

BB

Durağan

Endonezya

Baa3

Durağan

BBB-

Durağan

BB+

Pozitif

Brezilya

Ba2

Durağan

BB

Negatif

BB

Negatif

Çin

Aa3

Negatif

A+

Durağan

AA-

Negatif

Polonya

A2

Durağan

A-

Durağan

A-

Durağan

Macaristan

Baa3

Durağan

BBB-

Durağan

BBB-

Durağan

           Kaynak:Bloomberg, İntegral Analiz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İnce İstanbul kararını verdi!
İnce İstanbul kararını verdi!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!