FED ve TCMB Kararları Arifesinde

FED ve TCMB Kararları Arifesinde

FED ve TCMB Kararları Arifesinde

FED ve TCMB Kararları Arifesinde
12 Aralık 2017 - 21:09

FED ve TCMB Kararları Arifesinde 

2017 yılının son günlerine yaklaşırken ekonomi cephesinde ülkemizi ve diger gelişmekte olan ülkeleri ilgilendiren önemli durumlar mevcut. Biri 13 Aralıktaki FED toplantısından çıkabilecek olası faiz arttırımı, diğeriyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 14 Aralıktaki Para Politikası Toplantısı.

FED'in ne yapacağı az çok belli, 25 Bp faiz artışı olacağını piyasalar fiyatlamakta, Yellen'in şahin bir ton kullanıp kullanmayacağı ise merak konusu.

Fakat FED üyeleri önümüzdeki yıl için kaç faiz artışı yapabileceği konusunda henüz fikir birliğine varmış gibi gözükmüyor.

Diğer yandan TCMB ise; uluslararası kuruluşlar tarafından beklenen yüksek faiz arttırımı beklentisi, siyasi otoritenin faiz arttırımı konusundaki hassasiyeti ve enflasyonda meydana gelen artışın olduğu bir ortamda önemli bir karar verme aşamasına girmiş durumda.

Bu durumda çok sert bir faiz artışı beklememekle birlikte MB mevcut politika duruşunu koruyarak, örtülü faiz arttırımı şeklinde sürdürdüğü GLP Fonlama faizi aralığını 75 Bp puan arttırarak 13,00’e kadar genişletip, haftalık repo faizini de 50 Bp puan arttırarak 8,5’e çıkarıp piyasaları daha yüksek faiz oranıyla fakat daha farklı bir kompozisyonla fonlayacağı ve daha önce ki PPK’lara göre nispeten daha şahin bir açıklamayla piyasalardaki algıyı yönetmeye çalışacağı kanaatindeyim.

Aynı zamanda metinde enflasyonla mücadele de net bir şekilde vurgulanacaktır.

Bu yöntemle TCMB kendisine önemli bir alan hakimiyeti sağlamayı ve piyasadaki kredibilitesini güçlendirerek şoklara karşı daha dirençli bir şekilde enflasyonla mücadele edeceğini düşünüyorum.

Fakat faiz arttırımı kısa vadeli bir çözümdür, uzun vadeli çözümün yolu yapısal reformlardan geçmektedir. Siyasal otorite önümüzdeki dönemde dünyada para musluklarının kısılacağı bir dönemin öncesinde, hızlı bir şekilde yapısal reformları hayata geçirmesi makro ekonomik göstergeler açısından çok büyük önem arz ettiği kanaatindeyim.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Selami Şahin
  1 yıl önce
  İbrahim Bey, ağzınıza sağlık yorumunuz çok yerinde. Albaraka' nın gururusunuz.
 • AHMET CUKUTLU
  1 yıl önce
  Tebrikler ibrâhim seninle ilgili espektensimi yukselttim artık. Maşallah devam et böyle
 • Cihan Erdoğmuş
  1 yıl önce
  Stabil düzey devam diyebiliriz .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SİYASİ PARTİLER VE ETKİN KAMPANYA YÖNETİMİ
SİYASİ PARTİLER VE ETKİN KAMPANYA YÖNETİMİ
 Bize daha çok müjdeli haber gerek!
Bize daha çok müjdeli haber gerek!