Esnaf ve KOBİ’ler e-haciz ile mağduriyete...
Reklam

Esnaf ve KOBİ’ler e-haciz ile mağduriyete uğruyor!

Esnaf ve KOBİ’ler e-haciz ile mağduriyete uğruyor!

Esnaf ve KOBİ’ler e-haciz ile mağduriyete uğruyor!
08 Şubat 2018 - 15:07

KOBİDER Başkanı ÖZGENÇ

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç yaptığı açıklamada; “bilindiği üzere ’01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ‘Vergide Elektronik Tebligat Dönemi’ne geçilmişti. Biz dernek olarak; bu uygulamayı çağın bir gereği olarak görmüştük ve desteklemiştik. Ancak bu uygulama faydasının yanında ticari mağduriyetlere de sebep olmaktadır. Maliye takibe düşen mükelleflerine e tebligat yapmasının yanında SMS ve telefon ile bilgilendirme yapmadığından dolayı haberi olamayan esnaf ve KOBİ’ler hacizli duruma düşüp, ticari itibar kaybına uğruyorlar.

Binlerce liralık alacak için bir telefon açmak zor gelmemeli

Elektronik ortamda yapılan bir bildirimin ister okunsun ister okunmasın 5. günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacağına dikkati çeken Özgenç, elektronik tebligat konusunda yeterince bilgi sahibi olamayan ve cep telefonu gibi iletişim bilgileri değişen küçük esnaf ve KOBİ’ler var.. Ayrıca mail yoluyla gönderilen e-tebligatı görmemiş, ya da farkına varamamış veyahut nasıl olsa ödeyeceğim diye küçük meblağları önemsememiş binlerce işletme sahibi e-haciz ile karşı karşıya kalıyorlar. 35-40 yıldan beri vergi ödeyen bazı esnaflar, 3-5 bin liralık bir borçtan bile, tüm banka hesaplarına yapılan haciz nedeniyle bu insanlar çalıştıkları bankalar nezdinde ticari itibar kaybına uğruyorlar.  

Şöyle ki; bir işletme sahibi tarafına gönderilmiş ödeme emri ile alakalı e-tebligatların farkına varamamış olabilir. İhtar hususunda sadece e- tebligat ile yetinilmemeli, iletişim çağında olmamızdan dolayı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükellefe SMS gönderilmeli hatta bizzat ilgili personel tarafından telefon açılarak ayrıca ihtarda bulunulmalı.

Esnaf itibar kaybına uğruyor!

Orta ve büyük işletmeler için bu sistem bir sorun yaratmıyor. Çünkü e-tebligat şifrelerini muhasebecilerine veya avukatlarına veriyorlar ve onlarda düzenli olarak sistemi kontrol edebiliyorlar. Ancak, muhasebeci ile çalışma zorunluluğu olmayan esnaf ve KOBİ’ler için bu sistem bazen çok büyük sorunlara neden oluyor. Zira küçük esnafın kendine bir tebligat var mı diye her zaman kontrol etmesi kolay değil. Bu da kişinin haberi olmadan banka hesaplarına haciz gelmesine neden oluyor. Kaldı ki; esnafın tamamı aktif şekilde bilgisayar ve internet kullanma imkânı bulamadığında ötürü bu tür uygulamalar esnafın mağduriyetine neden olmaktadır.”  Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Piyasa hacmi 250 milyar dolar sınırında
Piyasa hacmi 250 milyar dolar sınırında
Nevzat Aydın'a hırsızlık şoku!
Nevzat Aydın'a hırsızlık şoku!