Ekonominin Ustaları Bandırma Onyedi Eylül...
Reklam

Ekonominin Ustaları Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde Konuştu…

Ekonominin Ustaları Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde Konuştu… Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliği, İstanbul ve Sakarya Üniversitelerinin işbirliği ile düzenlenen “II. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu (ISEFE)” 6 Aralık 2018 Perşembe günü törenle açıldı.

Ekonominin Ustaları Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde Konuştu…

Ekonominin Ustaları Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde Konuştu… Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliği, İstanbul ve Sakarya Üniversitelerinin işbirliği ile düzenlenen “II. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu (ISEFE)” 6 Aralık 2018 Perşembe günü törenle açıldı.

Ekonominin Ustaları Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde Konuştu…
07 Aralık 2018 - 20:59

Ekonominin Ustaları Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde Konuştu…

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliği, İstanbul ve Sakarya Üniversitelerinin işbirliği ile düzenlenen “II. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu (ISEFE)” 6 Aralık 2018 Perşembe günü törenle açıldı.

24 farklı ülkeden gelen katılımcıların toplamda 118 bildiri sunacağı sempozyumun açış konuşmalarını Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Metehan Yılgör ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir yaptı

Uluslararası sempozyumun “2019 Yılında Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Beklentiler ve Fırsatlar” konulu açılış özel oturumunun moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Serel yaparken oturumun panelistleri ise İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Tuna ve Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü, Bandırma’lı Sefer Levent oldu.

“2019 Yılında Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Beklentiler ve Fırsatlar” konulu açılış özel oturumunun moderatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Serel, “Türkiye’de özel sektördeki firmalar ve bireyler ekonomide borçlanma seviyesini belirlemede son derece önemli bir noktadalar. Bu durumda finans sektöründeki firmalara bankalar kredi verirken vade oranlarını belirlemede özen göstermelidir. Çünkü vade oranları finans ve reel sektörde farklı olarak ele alınmaktadır. Ayrıca döviz kurlarına bakarak ekonomi iyiye veya kötüye gidiyor diyemeyiz. Yani döviz kuru 7 TL olursa batıyoruz 5 TL olursa ekonomimiz çok iyi demek yanlış olur. 2019 yılı için dünyada büyüme oranları revize edildi ve gelecekte bizleri nelerin beklediğini şimdiden iyi hesaplamalıyız. Finans sektörünün işi çok zor. Bu süreçleri fırsata çevirmek için firmalara veya bankalara önemli görevler düşüyor.” diye konuştu.

Panelistlerden İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Tuna, “En fazla konuştuğumuz konu reel sektörün durumu. Şunu belirtmeliyim ki, kurun yükselmesi her zaman bir olasılıktır, nedenler farklılaşabilir. Dünya ekonomisinin geldiği nokta, Amerika ve Çin’in tutumu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması gibi nedenler olabilir. Bunların yansımasını daha sonraları yaşayacağız, henüz yaşamadık. Reel sektör şu an günü kurtarmaya çalışıyor. Önümüzdeki süreci konuşmadan önce, şu anki dönem için borçlanmaya yönelik ekonominin sürdürülebilirliğinin olmadığını konuşmalıyız. Şirketlerin kur riskini yönetemediği ortada ve bu tablo içerisinde bu noktaya nasıl gelindiğinin de değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yalnızca kurun yükselmesi veya düşmesi ekonomi hakkında bilgi vermez, farklı bir sürü gösterge de mevcuttur. Gördüğümüz kadarıyla vade yapılarında uyumsuzluklar var. Bu durumu düzeltebilmek için bankalarımız da çaba gösteriyor ama faizlerin ciddi anlamda düşürülmesi gerekiyor. Kriz yönetimi aşamasına gelmememiz için riskimizi yönetmemiz gerekiyor.” dedi.

Diğer panelist Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent ise, “Ben Bandırma’dan İstanbul’a gideli çok uzun zaman oldu ve giderken aklıma burada bir üniversite olacağı bile gelmezdi. Çünkü Bandırma’da üniversite sınavına bile giremiyorduk. Bu süreçte tüm emeği geçenlere ve özellikle Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e çok teşekkür ediyorum. Ekonomide sıkıntılı bir süreç yaşamaktayız. Merkez Bankası piyasaya para pompaladı, Türkiye gibi ülkelere para yağmaya başladı ve sıkıntı 10 yıl önce ortaya çıkmaya başladı.

Sonrasında bunların önüne geçmek için önlem alınması gerektiği vurgulansa da biz, o dönem para harcamaya devam ettik. Üstelik kemer sıkmak yerine özel sektör, bireyler ve ülke olarak da borcumuzun arttığı bir döneme girdik. Artan döviz kurlarıyla geleceği ön görmedik ve sonrasında gerçekleşen hızlı döviz düşüşleriyle daha da kötü bir döneme girdik. Borçlanmayı seven bir topluluk haline geldik. Bankalardan aldığımız kredileri bize verilen bir nimet gibi görmeye devam ediyoruz. Böyle bir döneme gireceğimizi biliyorduk, bizler bu sürece göz göre göre geldik. Yerli ve milli projelerin desteklenmesini çok önemli görüyorum. Üretimimiz tüketimimize yetmiyor, önce bunu kabul etmemiz lazım. Gelişmekte olan ülkeler ile yarışırken avantajlı durumda olabilmemiz için gerçek anlamla sosyal güvenlik yatırımlarının sağlam olması da dahil olmak üzere her anlamda onlardan bir adım önde olmalıyız.” şeklinde konuştu.


Açılış özel oturumu konukların ve öğrencilerin panelistlere sorularıyla devam etti. “II. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu”nun (ISEFE) açılış töreni, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir  özel oturumun panelistleri İstanbul Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Kadir Tuna’ya, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent’e, Moderatör Prof. Dr. Alpaslan Serel’e ve Sempozyum Düzenleme Komisyonu Başkanı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Metehan Yılgör’e plaket takdimleri ve ardından Sempozyum Düzenleme Komisyonu Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metehan Yılgör’ün ise Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e plaket takdimi, toplu fotoğraf çekiminin  gerçekleştirmesiyle son buldu.

Editör, Cengiz DOĞAN/ Bandırma
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van ekonomisine nevruz dopingi
Van ekonomisine nevruz dopingi
Türkiye’nin ekonomik geleceği hükümetin seçim sonrası politikalarına bağlı
Türkiye’nin ekonomik geleceği hükümetin seçim sonrası...