Cezayir’de aday çıkmadı
Reklam

Cezayir'de aday çıkmadı

Cezayir'de aday çıkmadı Çalkantılı aylar geçiren ülkede, 4 Temmuz'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri için kimse adaylık dosyasını teslim etmedi.

Cezayir'de aday çıkmadı

Cezayir'de aday çıkmadı Çalkantılı aylar geçiren ülkede, 4 Temmuz'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri için kimse adaylık dosyasını teslim etmedi.

Cezayir'de aday çıkmadı
26 Mayıs 2019 - 22:09

Cezayir'de aday çıkmadı

Çalkantılı aylar geçiren ülkede, 4 Temmuz'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri için kimse adaylık dosyasını teslim etmedi.


Cezayir'de 4 Temmuz'da yapılması kararlaştırılan  cumhurbaşkanı seçimlerine adaylık için verilen süre sona ererken, Anayasa  Konseyine hiç kimse adaylık dosyasını teslim etmedi. Konuyla ilgili farklı kaynaklardan alınan bilgiye göre, Anayasa  Konseyinin adaylık evraklarının teslimi için belirlediği süre dün akşam sonra  ererken, herhangi bir aday adayından başvuru dosyası gelmedi.

Cumhurbaşkanı aday adaylarından Lahdar Bin Zahiye, dün yaptığı  açıklamada, geri çekildiğini belirterek, Diğer aday adaylarının geri  çekilmesinden sonra Anayasa Konseyinde tek başıma kaldım. Bu nedenle adaylığım  tam şartlara uymasına rağmen dosyamı sunmamayı tercih ettim. ifadelerini  kullandı.

İçişleri Bakanlığının son verilerine göre de 74'ü tanınmayan  isimlerden oluşan bağımsız aday adayları ile 3 siyasi parti aday adayı, adaylık  başvuru  formlarının işleme konulmamasını talep etti.
Cezayir seçimlerinde siyasi arenada ağırlığa sahip olmayan ya da  bilinmeyen kişilerin aday olması olağan bir durumken, söz konusu kişiler adaylık  başvurusunda gerekli şartlar arasındaki 60 bin imzayı elde edemediğinden  eleniyor.Seçimlerin ertelenmesi ihtimali Cezayir yasalarında seçimlerin boykot edilmesi konusunda yasal açık  bir hüküm bulunmazken, seçimlerin ertelenmesi halinde geçici Cumhurbaşkanı  Abdulkadir bin Salih'in görev süresi anayasaya göre bir cumhurbaşkanı seçilemeden  9 Temmuz'da dolacak. Bu durumda krizin aşılması için hem kanuni hem de siyasi  yollara başvurulması gerekiyor.

Eski bakanlardan Abdulmecid Munasara, yaptığı açıklamada, herhangi  bir aday ortaya çıkmadan yasal sürenin sonra ermesinin seçimlerin otomatik olarak  iptal edilmesi anlamına geldiğini belirtti.Cezayir'de seçim süreciCezayir'de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın kitlesel halk  protestoları karşısında istifa etmesinin ardından ülkedeki geçiş dönemi sancılı  şekilde devam ediyor.Anayasaya göre göreve gelen, geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin  Salih, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihini 4 Temmuz olarak  açıklamıştı.

Buna karşın, Cezayir sivil toplumu ve muhalefeti, başta Bin Salih  olmak üzere Buteflika rejimi temsilcilerinin devletin zirvesinde olduğu bir  yönetimle seçimlere gidilmesini reddetmişti. Cezayir sokağı, şeffaf ve  demokratik sonuçlar getirmeyeceği gerekçesiyle sandığı boykot çağrısı yapmıştı.
Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, Cezayir sokağı ve  muhalefetten boykot çağrılarının yükseldiği cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda 20  Mayıs'ta yapığı açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkması ve  anayasal bir boşluktan kurtarılması için seçimleri hızlandırmanın en iyi çözüm  olduğunu belirtmişti.

Seçimler için açıklanan ancak sokağın ve muhalefetin karşı çıktığı 4  Temmuz tarihini konuşmasında zikretmeyen Salih, Öncelikli adımımız, seçimleri  düzenleyecek, sandıkta seçmenin sesini gözetecek ve oylamaya meşruiyetini  sağlayacak bağımsız bir komitenin kurulmasını hızlandırmaktır. ifadelerini  kullanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOP GUN GERİ DÖNÜYOR!
TOP GUN GERİ DÖNÜYOR!
Gün geçtikçe kötüye gidiyor
Gün geçtikçe kötüye gidiyor