Bütçe açığı ve beklediğimiz teşviklerle...

Bütçe açığı ve beklediğimiz teşviklerle faizlerin yükselmesini bekliyoruz

Bütçe açığı ve beklediğimiz teşviklerle faizlerin yükselmesini bekliyoruz

Bütçe açığı ve beklediğimiz teşviklerle faizlerin yükselmesini bekliyoruz
14 Ağustos 2017 - 21:10

 

Bütçe açığı ve beklediğimiz teşviklerle faizlerin yükselmesini bekliyoruz

TEB Yatırım stratejisti Işık Ökte "Bütçe açığı ve beklediğimiz teşviklerle faizlerin yükselmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu 09:5614 Ağustos 2017   BIST100 endeksinin ederinde olduğuna ve faizlerde yükseliş eğiliminin, sermaye maliyetini düşürerek hedef fiyat yükseltmemize izin vermediğine inanıyoruz. Kredi Garanti Fonu’nun desteklediği krediler, halihazırda likidite ihtiyaçlarını artırdı ve Hazine’nin iç borç çevirme iştahı faiz oranlarını artırmaya devam edecek olan likiditenin sıkılaştırılmasına katkıda bulunmuştur. Yani, sermaye maliyetinin artma olasılığı daha yüksektir. Tahvil getirileri ve bunlara eşlik eden mevduat maliyetleri artmaya devam ederken, özellikle devlet bankalarının kredi getirilerini artırma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyoruz. Faizlerde yukarı yönlü eğilim ve spreadlerde daha fazla daralma beklediğimiz göz önüne alındığında, yaptığımız bu değişiklikte bankalar için endeks altında ağırlığımızı sürdürüyoruz.

Her ne kadar Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu devam ettireceğini düşünsek de hükümetin önümüzdeki çeyreklerde teşvik paketlerine devam etmesini bekliyoruz. Bunlara örnek vermek gerekirse, turizm, savunma, enformasyon teknolojisi, enerji, inşaat ve tarım gibi sektörlere yönelik teşvikler artabilir.

Bunların yanında, %20 kurumlar vergisinin indirimi de söz konusu olabilir. Bu teşvikler ekonominin büyümesini desteklerken faizlerin aşağı gelmesini engelleyebilir. Artan ekonomik aktivitenin yanında yüksek faiz ortamı tahminimizi korurken EUR’nun kuvvetlenme trendinin kısa vadede devamını bekliyoruz. Bu yüzden, yurtiçi ekonomik büyümeden  fayda sağlayacak ihracatçı şirketlerin tercih edilmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz. Faize duyarlı şirketlerden kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz.

KCHOL, yukarıda bahsettiğimiz senaryoya en uyan hisselerden biridir. Zira, ihracat ağırlıklı iştirakleri, temettü ödeme kapasitesinin artması ve yeni iş kollarına girme iştahı bu görüşümüzü desteklemektedir.

TTRAK’ı hükümetin tarım sektörüne nefes aldırmak için bir dizi aksiyon alacağını düşündüğümüz için portföye ekliyoruz. Buğdaya uygulanan ithalat vergisinin azaltılmasından sonra hükümet çiftçiler tarafından eleştirilmişti. Bundan sonraki süreçte hükümetten bu eleştirileri yumuşatıcı adımlar bekliyoruz. Bu yılın başında traktör ithalatına yeni vergiler gelse de ithalatçılar elindeki stokları bitirebilmek için fiyatlarını düşük tutarak piyasadaki fiyatların artmasına engel oldular. Fakat, ellerindeki stoğun bitmesiyle yılın ikinci yarısında fiyat artışlarının gelmesiyle Türk Traktör’ün kar marjlarının olumlu etkilenmesini bekliyoruz.

TOASO’yu beğenmemize rağmen, Koç Holding şirketlerinden bir çok iştiraki aynı anda portföye koyup riski artırmamak için çıkarıyoruz.

ENKAI’da AL tavsiyemizi devam ettirmemize rağmen kısa vadede katalist kalmadığı için portföyümüzden çıkarıyoruz.

Zayıflayan LPG işi, azalan kar marjları ve Tüpraş kaynaklı pozitiflerinde fiyatın içinde olduğunu düşündüğümüzden AYGAZ’ı en az beğendiğimiz şirketler listesine ekliyoruz. Değerleme olarakta, 2017 tahmini 11,7x VAFÖK çarpanının cazip olmadığını söyleyebiliriz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahi Mesut
    1 yıl önce
    Lüks otellerde kurumsal konferans, sempozyum adı altında içi boş nakit para harcamaları yerine direkt üretim merkezlerine para akışı sağlansın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KADIKÖY’DE 29 EKİM MEŞALESİ YAKILDI
KADIKÖY’DE 29 EKİM MEŞALESİ YAKILDI
“TÜRK LİRASININ DIŞ TİCARETTE KULLANILABİLMESİ ANCAK GÜÇLÜ BİR DAYANIŞMA İLE MÜMKÜN”
“TÜRK LİRASININ DIŞ TİCARETTE KULLANILABİLMESİ ANCAK GÜÇLÜ...