BUGÜN AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI...
Reklam
Reklam

BUGÜN AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI BEKLENİYOR…

BUGÜN AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI BEKLENİYOR… Piyasaların uzun süredir beklediği gelişme sonunda gerçekleşti. ABD’de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi son değişiklikler nedeniyle temsilciler meclisinde bir kez daha oylandıktan sonra onayladı.

BUGÜN AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI BEKLENİYOR…

BUGÜN AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI BEKLENİYOR… Piyasaların uzun süredir beklediği gelişme sonunda gerçekleşti. ABD’de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi son değişiklikler nedeniyle temsilciler meclisinde bir kez daha oylandıktan sonra onayladı.

BUGÜN AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI BEKLENİYOR…
11 Mart 2021 - 09:33

BUGÜN AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI BEKLENİYOR…

Piyasaların uzun süredir beklediği gelişme sonunda gerçekleşti. ABD’de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi son değişiklikler nedeniyle temsilciler meclisinde bir kez daha oylandıktan sonra onayladı.

Paket, çoğu Amerikalıya 1.400 $'lık doğrudan ödeme için 400 milyar $, eyalet ve yerel yönetimlere 350 milyar $ yardım, çocuk vergi kredisinin genişletilmesi ve aşı dağıtımı için fon sağlayacak.
Bu paketin ABD'nin ekonomik iyileşmesini güçlendirmesi ve enflasyonda yükseliş yaratması beklentisi hakim. Küresel piyasaların yön bulmak için beklediği ABD tüketici fiyat endeksi verileri ise dün açıklandı. Ülkede Şubat ayında aylık enflasyon yüzde 0,4 ile beklentilere paralel gerçekleşti. Verilerin açıklanmasıyla tahvil getirileri geriledi, dolar/TL kurunda ise düşüş hızlandı. Şubat'ta TÜFE geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1,7 artış kaydetti.

Piyasaların enflasyon ile alakalı olarak yakından takip ettiği bir diğer gelişme ise ABD’nin dünkü 10 yıllık tahvil ihalesiydi. ABD Hazine Bakanlığı'nın düzenlediği 10 Yıllık tahvil ihalesinde faiz yüzde 1.5230 oldu. İhalede teklif/karşılama oranı 2,38 oldu. Sonuç olarak talep piyasa beklentinin altına kaldı. İhalenin ardından ilk aşamada ABD tahvillerine satış gelse de bu hareket uzun sürmedi. Geçen ay ABD’de gerçekleştirilen
7 yıl vadeli tahvil ihalesine gelen talep çok düşük kalmış, piyasalarda yaşanan dalgalanma sonrası gözler bu haftaki 120 milyar dolarlık borçlanmaya çevrilmişti. Hafta içinde bir de 58 milyar dolarlık 3 yıl vadeli tahvil ihalesi gerçekleştiren ABD Hazinesi bugün ise 24 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil ihalesine çıkacak.
S&P 500 Çarşamba günü yükseldi ve Dow Jones, Şubat ayı enflasyon endişelerini yatıştıran ılımlı tüketici fiyat endeksi verilerinin ardından rekor seviyeye ulaştı. Kongrenin ABD tarihindeki en büyük ekonomik teşvik önlemlerinden birine son onayı vermesinin de yükselişlerde etkili olduğu gözlendi. Yatırımcılar, ABD ekonomisi yeniden açıldığında ve geçen Mart ayından bu yana yoğun talep gören büyük teknoloji şirket hisselerini satmaya devam ederken, tüketici harcamalarına dair artış beklentisi, hem küçük hem de büyük hisse senetlerinde enerji ve finans gibi sektörlere dönüşün devamını getirdi.

Ancak gösterge 10 yıllık Hazine bonoları, 38 milyar dolarlık ihalenin korkulduğu kadar kötü gerçekleşmemesi ve temel enflasyon verilerinin zayıf kalması ve getirilerin seans içinde düşüşüyle % 1,506'ya doğru düşüş yaşadı. Ayrıca, şaşırtıcı derecede güçlü dördüncü çeyrek finansal sonuçları ve toparlanma konusunda artan iyimserliğin ardından,
bu yıl ABD şirket kârlılığı konusunda artan olumlu beklentiler de hisse senetlerinin yükselmesine yardımcı oluyor. Avrupa borsaları ise piyasaların yakından takip ettiği ABD’deki enflasyon verisinin beklentiler seviyesinde gelmesi ile günü İngiltere dışında yükselişle tamamladı. Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde
0,71 değer kazanarak 14.540,25, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,11'lik artışla 5.990,55 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,46'lık yükselişle 23.925,96 puana ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) TSİ 15:45’te faiz kararını açıklayacak. ECB Başkanı Christine Lagarde kararın açıklanmasının ardından TSİ 16:30’da basın toplantısı düzenleyecek. Faiz oranları ile aylık tahvil alım tutarının sabit bırakılması beklenirken, ana gündem maddesinin son dönemde yükselen devlet tahvil getirileri olması bekleniyor. Piyasalar Lagarde’ın, Fed Başkanı Jerome Powell gibi, tahvil getirilerindeki yükselişi ekonomideki toparlanmaya bağlı olumlu bir gelişme olarak mı; yoksa finansal koşullarını
sıkılaştıran istenmeyen bir durum olarak mı değerlendireceğini merak ediyor.


USDTRY
 
Dolar endeksindeki düşüşle birlikte Dolar karşısında Türk Lirası değer kazanıyor. Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE Endeksinde beklenti aylık yüzde 0,2 olurken verinin beklenti üstü gelmesi halinde uzun vadeli enflasyon beklentilerinde değişiklikler görülebilir. Buna ek olarak bu akşam ABD 10 yıllık tahvil ihraçlarına gelecek olan talep tahvil piyasasında oluşan fiyatlanmalar açısından önem arz ediyor. Cuma günü açıklanacak olan Ekonomi Reform paketi piyasalarda beklenti oluştururken reform paketinden çıkacak karar 18 Mart TCMB Para Politikası Kurulu öncesinde kurdaki baskıyı azaltması bekleniyor. Gün içerisinde veri akışını yakından takip edeceğiz. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde 7,50 TL psikolojik eşiğine yakın seyreden Türk Lirası için 7,65 ve 7,75 TL direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskının görülmesi durumunda ise 7,41 ve 7,35 destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
EURTRY
 
Dolar endeksinde yaşanan geri çekilme ile birlikte kazançlarına devam eden Türk Lirası, kritik seviye olan 9 TL’nin hemen altında 8,95 TL’den işlem görüyor. Dün açıklanan ABD TÜFE Endeksi Şubat’ta beklentiye paralel olarak yıllık yüzde 1,7 aylık yüzde 0,1 yükseliş gösterdi. Bugün Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacakken Şubat ayında tahvil piyasasında görülen hareketlilik ile ilgili yapacağı açıklama önem arz ediyor. ABD 10 yıllık tahvil ihraçlarına güçlü talep gelmesiyle birlikte tahvil faizleri 1,50 seviyelerine geri çekilirken piyasaların volatilitenin artacağına dair endişeleri kayıtsız kaldı. Satışların devam etmesi halinde yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenen kurda 9,00 ve 9,20 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 8,89 ve 8,80 destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
 
EURUSD
 
Haftaya yükselişle başlayan Dolar endeksi son üç günü kapanışla tamamlarken paritede yukarı yönlü hareketin yaşandığı görüldü. Dün açıklanan ABD TÜFE Endeksi Şubat’ta beklentiye paralel olarak yıllık yüzde 1,7 aylık yüzde 0,1 yükseliş gösterdi. Günün önemli gelişmelerinden Avrupa Merkez Bankası faiz kararı paritenin seyri açısından önem arz ediyor. Dün akşam ABD 10 yıllık ihraçları piyasalar tarafından yakından izlenirken güçlü talep gelmesi üzerine 1,50 seviyesine geri çekilen faizler sonrasında piyasalar derin bir nefes aldı. Bugün açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararı parite için önemini koruyor. Teknik açıdan inceleyecek olursak, tepki alımlarının görülmesi halinde 1,1940 ve 1,1980 direnç seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,1910 ve 1,1880 destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
 
ONS ALTIN
 
Dolar endeksinde yaşanan geri çekilme ile birlikte değer kazanan Ons Altın, 1700 $ kritik seviyenin hemen üzerinde 1733 $ seviyesinden işlem görüyor. Yeni yıl itibariyle ABD'de ki enflasyon beklentilerinin artması ve tahvil getirilerindeki dalgalanmalar sonrasında düşüş trendine giren Altın, yön bulmakta zorlanıyor. Ayrıca dün açıklanan ABD TÜFE Endeksi beklentilere paralel gelirken dün akşam ABD 10 Yıllık ihalesinde gelen güçlü talep sonrası faizlerde geri çekilme görüldü. ABD Senatosu 1,9 trilyon Dolarlık Kovid-19 destek paketini onaylaması Ons Altın'a olumlu yansıması bekleniyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü bir hareketin oluşması için 1700 $ seviyesinin üzerinde kalıcılığın görülmesi gerekiyor. Tepki alımlarının görülmesi durumunda 1745 ve 1760 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1710 ve 1695 $ destek seviyeleri önemini koruyor.
 
GBPUSD
 
Dolar endeksi haftaya yükselişle başlarken tahvil faizlerindeki geri çekilmeyle beraber GBPUSD’de yukarı yönlü harekette duraksama görüldü. Dün ABD Şubat ayı TÜFE açıklanırken akşam 10 yıllık tahvil ihracında gelen güçlü talep sonrasında faizlerde 1,50 seviyesine geri çekilmeler görüldü. GBPUSD, 1,40 kritik seviyenin hemen altında 1,3940 işlem görüyor. Yukarı yönlü seyrini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3910 ve 1,3870 destek seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3960 ve 1,4000 direnç seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
 
Dolar endeksinde yaşanan geri çekilme sonrasında Japon Yen’i Dolar karşısında değer kazanırken seyri kuvvetlendiğini söylemek için henüz erken olduğu görülüyor. Dün açıklanan ABD Şubat ayı TÜFE Endeksi beklentilere paralel gelerek fiyatlarda oynaklık oluşturmadı. Dünün önemli gelişmelerinden olan ABD 10 yıllık tahvil ihraçlarında gelen güçlü taleple birlikte tahvil faizlerinde 1,50 seviyelerine geri çekilmeler görüldü. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 108,80 ve 109,10 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının oluşması durumunda ise 108,40 ve 108,25 destek seviyelerini önem arz ediyor.
 
BRENT PETROL
 
OPEC toplantısı sonrasında yukarı yönlü seyrin kuvvetlendiği görülürken Orta Doğu’daki siyasi gerilimle beraber fiyatların seyrini koruması bekleniyor.
Rusya’da üst düzey devlet yetkililerinden gelen açıklamada günlük kullanımı kapsayacak şekilde 1-2 milyon varil açık olduğu bildirilirken açıklamanın ardından Brent Petrol hızla yükseldi. Ayrıca, çeşitli finansal kuruluşlar Brent Petrol yıl sonu beklentilerini revize etmeye başlarken yıl sonu petrol fiyatının 70 $ olacağı yönünde fikir birliğinin oluştuğu görülüyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 68,80 ve 69,50 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 68,00 ve 67,80 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
 
Dolar küresel piyasalarda değer kaybederken Ons Altın’da yaşanan yükselişle beraber yukarı yönlü hareketine devam etmek isteyen Gram Altın, Dolar/TL’de görülen geri çekilme sonrası kayıplarını sürdürdü. ABD’de açıklanan enflasyon verisi beklentilere paralel gelirken gelecekte enflasyonun kontrolden
çıkacağına dair tahminlerin boşa çıktığı görülürken altında değer kazanımlarının sınırlı olduğu görülüyor. Tahvil faizlerinde görülen geri çekilme Altın’a olumlu yansıyor. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 430 ve 445 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin oluşması durumunda ise 405 ve 395 destek seviyeleri yukarı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...