AYVALIK 8. TİYATRO FESTİVALİ

AYVALIK 8. TİYATRO FESTİVALİ

AYVALIK 8. TİYATRO FESTİVALİ

 AYVALIK 8. TİYATRO FESTİVALİ
08 Mayıs 2017 - 01:29

AYVALIK 8. TİYATRO FESTİVALİ

Geçtiğimiz Perşembe günü öğle saatlerinde Ayvalık meydanında önce kent bandosunun çaldığı şarkılar duyulmaya başladı. Bir süre sonra Sanat fabrikasından yürümeye başlamış olan sanatçılar, sanatseverler göründü.Kortejde çocuklar, gençler ve yaşlılarıyla Ayvalık’ın huzurlu ve neşeli insanları vardı.Festivalin mottosu olan “Yaşadım Diyebilmek İçin” toplanmışlardı meydanda...

Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Rahmi Gençer’in açılış konuşması ve ardından kısa tiyatro gösterileri, danslar ve bandonun müzikleriyle meydanda zengin bir program vardı Ayvalık halkı için.

Festivalin içeriğine gelirsek; Şaban Ol’la oyun yazarlığı atölyesi, Gülşah Özdemir Kanyürek’le çocuklarla drama atölyesi, Serel Alpan’la gençlerle drama atölyesi; festivalin eğitici işlevini yerine getiren etkinlikler olarak yeralıyordu.“Alternatif Sahne ve Tiyatrolar” söyleşisinin konukları Serhat Özcan, Hakan Dursun, Yeşim Özsoy ve Merve Engin’di. Bir başka söyleşi ise usta tiyatrocu Rasim Öztekin’le gerçekleştirildi. Göksel Kortay,Tiyatro akla Kara’dan Savaş Özdural, Pelin Turancı ve Füsun Kostak ile Mahir Günşıray’ın katıldığı bir başka söyleşide oldukça keyifli ve yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Göksel Kortay ve Haldun Dormen’e Tiyatro Emek Ödülü takdim edildi açılış gecesinde. Göksel Kortay ödülünü alırken Ayvalık’ı çok sevdiğini ve özellikle Cunda’da balık yemenin keyfinin ayrı olduğundan bahsetti. Haldun Dormen ise sanırım yoğun programından dolayı ödülünü almaya gelemedi.

Açılış oyunu neredeyse benim komşum sayılabilecek Bahariye’deki Akla Kara Tiyatrosu’nun “Audition” oyunuyla yapıldı. On üç çocuk ve yetişkin tiyatro oyununun sergilendiği festivale seyircinin ilgisi oldukça yoğundu. Atölyeler, söyleşiler, oyunlar havanın sıcak olmasına rağmen seyirci tarafından ilgiyle takip edildi. Koltuklar hiç boş kalmadı, durmadan sandalyeler eklendi.

Ben özellikle Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencilerinin sergilediği Sermet Çağan’ın “Ayak Bacak Fabrikası” oyununu izlemekten çok keyif aldım. Her biri birbirinden yetenekli oyuncuların yanı sıra yaşadığımız günlere bu derece uyan bir oyunu sahneleyen hocaları da kutlamak gerek.

Fırsat bu fırsat Ayvalık’a gitmişiz ilk yapılması gereken nedir? Tabii ki hemen tostçular çarşısına gidilir ve bir ayvalık tostu afiyetle yenilir.

Hava sıcak, arada zamanımızda var ne yapalım bu güzel sahil şeridinin tadını çıkaralım dedik ve Türkiye’nin en uzun kumsal plajına Sarımsaklı’ya uzandık. Geçen sene ilk senesi olan ve bu sene tekrar faaliyete geçmek için hazırlıklarına başlayan Türbülans Beach Club’ta soluğu aldık. Club müzikleri eşliğinde, ister çimlerin üzerindeki minderlerde, ister kumların üzerinde şezlonglarda, isterseniz de locada yada hasır şemsiyelerin altında keyifli bir yaz sizi bekliyor. Akşamları canlı müzikleriyle sahilde müşterilerine hizmet verecek olan beach club bence bu sezon Sarımsaklı’nın en gözde mekanı olacak.

Ayvalık’a gitmişken Cunda’ya gitmeden olmaz tabii ki. Gün batımında güzel bir yürüyüş yapın. İsterseniz burada herhangi bir mekanda balık yiyip rakınızı yudumlayın, yada benim gibi meşhur Karadeniz Pastanesi’ne gidip dekor gibi bir sokak atmosferinde bir bardak çay ve sakızlı kurabiyeyle bambaşka bir keyfe dalın.

Ayvalık’tan ayrılmadan önce Sarımsaklı yolundan bir kilometre içerideki Küçükköy’deki Boşnak Şenliği’ne de uğradık. Sarımsak taşından yapılmış eskimiş yıpranmış veya restore edilmiş Rum evlerinin dizi dizi sıralandığı sokaklarda çeşitli lezzetlerin ve el işlerinin sergilendiği standları gezmek güzeldi.

Ülkemizin her yerinde kültürle, sanatla içiçe festivaller olsun, bizlerde görelim, tanıyalım ve tanıtma fırsatını yakalayalım.

Hayatınız hep sanatla dolsun

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayşegül Tekten
    1 yıl önce
    Festivalimizi bu kadar güzel özetlediğiniz ve Ayvalık'ı bu kadar güzel tanıttığınız için teşekkür ediyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İnce İstanbul kararını verdi!
İnce İstanbul kararını verdi!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!