ABD hükümetinin kapanmasına piyasalar nasıl...

ABD hükümetinin kapanmasına piyasalar nasıl tepki verdi?

ABD hükümetinin kapanmasına piyasalar nasıl tepki verdi?

ABD hükümetinin kapanmasına piyasalar nasıl tepki verdi?
22 Ocak 2018 - 20:18

ABD hükümetinin kapanması piyasalar üzerinde nasıl bir etki yarattı, hükümetin kapanmasının faturası ABD için ne olur?

ABD’de kanun yapıcılar, her iki partinin çabalarına rağmen Pazar günü hükümet kapanmasını sona erdirmek için yapılan pazarlıklarda başarılı olamadı. Senato’daki mevcut 99 senatörden 50’si geçici bütçenin lehine, 49’u ise aleyhine oy kullandı ve tasarı kabul edilmesi için gerekli olan 60 sayısına ulaşamadı.

Resmi olarak Cumartesi günü 00:01’de başlayan kapanmanın etkileri, haftaiçi devlet dairelerinin kapalı olmasıyla çok daha fazla ABD’li tarafından hissedilecek. Hükümet kapandığında; ABD’de hükümet Kongre’den harcama izni almadan bütçeden harcama yapamaz. Dolayısıyla bu şu demek: hükümet harcama yapamadığı için tamamen olmasa da kısmen kamu hizmetleri durdurulur, kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılır, sadece zorunlu kabul edilen çalışmalar yavaşlamış şekilde devam ettirilir, ekonomik verilerin açıklanmasında aksamalar olabilir. Kamu çalışanlarının maaşları ödenemez.

ABD tarihinde en uzun hükümet kapanması 21 gün sürdü, 2013 yılında ObamaCare’in uygulanması öncesinde tarafların anlaşamaması nedeniyle hükümetin kapanması ise 15 gün sürdükten sonra yeni borç tavanı konusunda anlaşmaya varılmış. Yani, hükümet kapansa bile maksimum 3 haftalık bir süreç öngörebiliriz, yeni bütçe anlaşması için.

Demokrat ve Cumhuriyetçilerin söz konusu çıkmaza ilişkin birbirlerine yönelik suçlamaları, giderek genişleyen aksaklığın etkisini artırıyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan konuya ilişkin notunda geçmişte yaşanan hükümet kapanması durumlarından Ekim 2013 dönemini örnek almış “2013’teki shutdown ekonomistlere göre 4Q13 GSYH büyümesini %0,2 ila %0,6 oranında düşürdü. Bu da GSYH’de 2 ila 6 milyar USD’lik kayba denk geliyor. Government shutdown ve borç limiti anlaşmazlığının bileşimi ile beraber Ekim 2013 döneminde özel sektörde 120K daha az istihdam sağlanmış. Eğer 16 Ekim’de bütçe konusunda anlaşmaya varılmasaydı, ekonomiye olan faturası daha ağır olabilirdi. Government shutdown; istihdam, dış ticaret, emlak sektörü, özel sektör, finans sektörü gibi birçok alanda kayba neden olacak.”

Erkan hükümet kapanması durumunda piyasa tepkileri konusunda da “USD küresel bazda zayıflamaya devam ederken; Cuma gününü pozitif kapatan ABD endekslerinden sonra vadeliler bugün hafif negatif bölgede. ABD 10 yıllıkları ise %2,65 bölgesinde sabit duruyorlar. 2013’teki piyasanın tepkisine bakıldığında 10 yıllıklar yükselmeye devam ederken, S&P 500 kısa süreli bir düşüşten sonra krizi pozitif tamamlamış. Küresel büyüme beklentileri tahvil faizlerindeki ve hisse senetlerindeki hareketleri destekliyor. Bugünlerde açıklanacak bilançolar ise, hisse senetlerinin gidişatı açısından belirleyici olacak. USD açısından kritik virajı ise Perşembe günü ECB’den gelecek olan olası “parasal sıkılaştırma” veya “tahvil alımlarına devam” mesajı olarak görüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Bugünkü Dolar hareketine bakarsak ABD’de federal hükümetin kapatılmasıyla değer kaybetmesinin ardından daha yüksek tahvil faizlerinden aldığı destek ile Pazartesi günü denge buldu. Yatırımcılar, Washington’daki kargaşayı görece sakin karşıladı.

Doların 10 büyük para karşısındaki durumunu gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü TSİ 10:31’de yüzde 0.05 aşağıda seyretti. Dolar, yen ve Avustralya Doları hariç tüm G-10 paraları karşısında değer kaybetti. İsveç Kronu, dolar karşısında yüzde 0.23 ile en fazla değer kazanan gelişmiş ülke parası oldu.

Euro/Dolar 0.07 yukarıda 1.2230 seviyesinde seyrederken dolar/yen paritesi de yüzde 0.8 yükseldi ve 110.85 seviyesinden işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merkez Bankası: Anlaşma Türk Lirası ve Katar Riyali cinsinden imzalandı
Merkez Bankası: Anlaşma Türk Lirası ve Katar Riyali cinsinden...
ABD ile ilişkiler iyice ısınmaya başladı: Türkiye resmen şikâyet etti!
ABD ile ilişkiler iyice ısınmaya başladı: Türkiye resmen...