http://www.google.com/analytics/
Bugun...
Reklam
BIST 100 Neden Yükseliyor?


DR .HAKAN YILDIRIM AZ SİYASET ÇOK EKONOMİ
hyildirim280@gmail.com
 
 

                                            BIST 100 Neden Yükseliyor?

Enflasyon, istihdam, dış ticaret dengesi, döviz kurları, büyüme oranı, ödemeler dengesi ve cari açık gibi göstergeler, ülke ekonomilerinin durumlarını en iyi şekilde açıklayan kavramlardır. Hızla gelişen finansal kesim ve reel sektör ekonomide büyük rol oynarken, söz konusu iki kesiminde birbirinden etkilendiğini kabul etmemek mümkün değildir. Finans sektörünün dışında kalan, mal ve hizmet üreten reel sektörlerin gelişmesi finansal kesiminde iyi çalışmasının bir göstergesidir. Reel sektördeki bir kriz, ilk olarak finansal kesimi etkileyeceğinden ve bunun sonucunda finansal bir krizin olacağından iki kesiminde iyi çalışması makroekonomik anlamda önemli bir gerekliliktir.

2017’ ye gelindiğinde 98.000 puanı kıran BIST100 endeksi reel sektör ve finansal kesimin istikrarlı bir şekilde yol aldığını gösteren en büyük göstergedir. İşin özü, yazının en başında belirtilen ve ülke ekonomilerinin akıbetini gösteren kavramların yanı sıra borsa endeksinin de önemli olduğu aşikârdır. Borsa endeksinin devamlı yükselişte olması; ülke ekonomisinin büyümekte ve yatırım için ideal olduğunun göstergesidir. Diğer yandan, 78.67 milyonluk nüfusa sahip olan ülkemizin tüketim ile hemen hemen aynı düzeyde üretim yaptığının ispatı da denilebilir. Aynı düzeyde tüketim ve üretimin olması, halka açık şirketlere değer katmakla kalmayıp, arz ve talep enflasyonu gibi ekonomiye olumsuz etki yaratacak aktivitelerinde önüne geçmektedir.

Hızla gelişen dünya ekonomisi sebebiyle; gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri, gelişmiş ülke ekonomilerinden de etkilenmektedir. Amerika’nın önemli hisse senedi endekslerinden biri olan Dow Jones’ da herhangi bir hareket diğer ülkelerin borsasında ani hareketlere sebep olabilir. Ancak gelişen ülke ekonomisine bağlı olarak BIST100’ün geçmiş yıllardaki düzeyde duyarlı olmadığı ve bunun en büyük sebebinin ise istikrarını koruyan reel sektör ve finansal kesimin olduğudur. Bu durumda ülkenin ekonomik anlamda ki başarısının en temel göstergesidir diyebiliriz. Bu yazı 1649 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI