http://www.google.com/analytics/
Bugun...
Reklam


İrma Kasırgası ABD'ye yaklaşıyor

İrma Kasırgası ABD'ye yaklaşıyor

İrma Kasırgası ABD'ye yaklaşıyor

 

Atlas Okyanusu'nda yaşanan en şiddetli kasırgalardan birisi olarak kayda geçen İrma Karayiplere ulaştı. Kasırganın haftasonu Florida'ya varması bekleniyor.

Kayıtlara geçen Atlas Okyanusu'ndaki en şiddetli kasırgalardan biri olarak değerlendirilen Irma Kasırgası, Karayiplerdeki Barbuda ve Antigua adalarına ulaştı. Barbuda'da bazı telefon hatlarının kesildiği ve birçok evin çatısının çöktüğü yönünde haberler geliyor.

Şiddeti açısından en yüksek derece olan 5'inci kategoride sınıflandırılan kasırganın, hafta sonuna doğru Porto Riko ve Virgin adaları üzerinden Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletine ulaşması bekleniyor.

Irma Kasırgası, Ağustos ayında ABD'nin Teksas kıyılarını vuran Harvey Kasırgası'ndan sonra ABD'nin kısa bir zaman diliminde yaşayacağı ikinci doğal afet olarak değerlendiriliyor. Miami merkezli ABD Ulusal Kasırga Merkezi, hızı saatte yer yer 295 kilometreye ulaşan kasırganın "potansiyel bir felaket" olacağı tahmininde bulunuyor. Harvey Kasırgası Kategori 4 olarak sınıflandırılmıştı.

Kasırganın, ayrıca Dominik Cumhuriyeti, Küba ve Haiti de etkili olarak toprak kaymalarına neden olması öngörülüyor. Meteoroloji uzmanlarına göre Irma Kasırgası kimi bölgelerde yedi metre yüksekliğindeki dalgalara sebebiyet verebilecek.

Florida'da kasırgaya hazırlanan halk kum torbaları taşıyor

İRMA ÖNCESİ AFET İLANI

Kasırganın ABD anakarasına ulaşmasından birkaç gün önce Başkan Donald Trump, Porto Riko, ABD Virjin Adaları ve Florida eyaletinin tamamını afet bölgesi ilan etti. Bahamalar'da da altı küçük ada boşaltıldı.

Porto Riko'da okullar ve iş yerleri kapatılırken, olası arama kurtarma ve yeniden inşa çalışmaları için şimdiden 15 milyon dolarlık bütçe ayrıldı.

IRMA NASIL BU KADAR GÜÇLENDİ?

Okyanus suyunun ısınması, Irma gibi kasırgaların yakıtı oluyor. Su ne kadar sıcaksa oluşan kasırganın şiddeti de o kadar büyüyor.

Irma Kasırgası da şu anda normalden bir derece yüksek suların üzerinde seyrediyor. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Meteoroloji uzmanı Jeff Masters, Irma'nın şiddetini artıran ve sıcaklığı 26 dereceyi bulan okyanus sularının bu sıcaklığı 80 metre derinliğe kadar muhafaza ettiğini anlatıyor.

Irma Kasırgası'nın çapı ise 600 kilometreyi buluyor. Kasırganın büyüklüğü neredeyse İstanbul'dan Kayseri'ye kadar uzanıyor.

NASIL BİR YIKIMA YOL AÇABİLİR?

Irma Kasırgası'nın merkezi, Porto Riko'ya 80 km uzaktan geçecek. Kasırga'nın karaya temas etmesiyle birlikte bazı bölgelerde bırakacağı yağmurun 45 cm'ye ulaşabileceği ifade ediliyor.

ABD merkezli Ulusal Kasırga Merkezi'nden yapılan açıklamada, Irma'nın getireceği yağmur nedeniyle bazı bölgelerde sel felaketleri veya toprak kaymaları yaşanabileceği ifade edildi.

Leewards Adaları açıklarında ise dalga boyutlarının 11 metreyi aşabileceği uyarıları yapılıyor.

Porto Riko Valisi Ricardo Rossello, düzenlediği basın toplantısında "Karşı karşıya olduğumuz tehlike önceki kasırgalara benzemiyor. Kentsel altyapının önemli bir kısmı bu kadar güçlü bir kasırgaya dayanamayacak" dedi.

Porto Riko'nun elektrik dağıtım şirketi ise Irma nedeniyle birçok bölgenin bir haftadan uzun süre elektriksiz kalabileceği uyarısını yapıyor.

HANGİ ÖNLEMLER ALINIYOR?

Karayipler'de yerel yönetimler kadar halk da kendi tedbirlerini almaya uğraşıyor. İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi, Antigua Adası'nda yaşayan Carol Joseph'in "Kategori 5 bolmuş. Dehşet içindeyim" sözlerini aktarıyor. Joseph, son bir kez süpermarkete giderek konserve gıda stoku yaptığını ve yeni piller aldığını söylüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'ye bağlı Virgin Adaları ile Porto Riko'nun yanı sıra Florida Eyaleti'nde acil durum ilân etti.

Porto Riko Valisi Rossello, halkın da yetkililere alınan önlemler konusunda yardımcı olmasını isteyerek "Gelecek birkaç saat içerisinde alacağımız kararlar ölüm kalım kararları olacak" ifadesini kullandı.

Fransa'ya bağlı Guadalup Adası'nda okullar ve kamu binaları kapatıldı. Hastanelerde ilaç, gıda ve içme suyu stoku yapılıyor ve sahil şeridinde yaşayanlar tahliye edilerek, adanın iç bölgelerindeki daha güvenli yerlere taşınıyor.

Gelecek haftanın başında Florida Eyaleti'ne ulaşması beklenen Irma Kasırgası'na karşı alınan tedbirler arasında 7 bin sahil güvenlik personelinin teyakkuza geçirilmesi de var.

Sahil güvenlik ekipleri Cuma gününden itibaren sahil şeridi boyunca görev yapmaya başlayacaklar.

BORÇLANMA LİMİTLERİ

Öte yandan Harvey Kasırgası sonrası yeniden yapılanma çalışmaları için ABD Kongresi'nden ilk etapta 7,9 milyar dolarlık ödenek isteyen Trump'ın talebi, henüz onaylanma sürecindeyken yaklaşan İrma Kasırgası, borçlanma ile ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

Cumhuriyetçi Parti üyeleri, bu gibi felaketlerden dolayı artan masraflar doğrultusunda ABD'nin borçlanma limitlerinin kaldırılmasını talep ederken, sadece Harvey Kasırgası'nın izlerini silmenin maliyetinin, 2005'teki Katrina Kasırgası'nın 110 milyar dolarlık faturasından daha ağır olması tahmin ediliyor.

Kongre'deki Demokratlar borçlanma limitlerinin arttırılması ya da kaldırılması fikrine karşı çıkarken, konunun önümüzdeki günlerde Kongre'nin üst kamarası olan Senato'da tartışılması bekleniyor. (BBC/DW)


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI