http://www.google.com/analytics/
Bugun...
Reklam


FED ve TCMB Kararları Arifesinde

FED ve TCMB Kararları Arifesinde

FED ve TCMB Kararları Arifesinde
 

2017 yılının son günlerine yaklaşırken ekonomi cephesinde ülkemizi ve diger gelişmekte olan ülkeleri ilgilendiren önemli durumlar mevcut. Biri 13 Aralıktaki FED toplantısından çıkabilecek olası faiz arttırımı, diğeriyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 14 Aralıktaki Para Politikası Toplantısı.

FED'in ne yapacağı az çok belli, 25 Bp faiz artışı olacağını piyasalar fiyatlamakta, Yellen'in şahin bir ton kullanıp kullanmayacağı ise merak konusu.

Fakat FED üyeleri önümüzdeki yıl için kaç faiz artışı yapabileceği konusunda henüz fikir birliğine varmış gibi gözükmüyor.

Diğer yandan TCMB ise; uluslararası kuruluşlar tarafından beklenen yüksek faiz arttırımı beklentisi, siyasi otoritenin faiz arttırımı konusundaki hassasiyeti ve enflasyonda meydana gelen artışın olduğu bir ortamda önemli bir karar verme aşamasına girmiş durumda.

Bu durumda çok sert bir faiz artışı beklememekle birlikte MB mevcut politika duruşunu koruyarak, örtülü faiz arttırımı şeklinde sürdürdüğü GLP Fonlama faizi aralığını 75 Bp puan arttırarak 13,00’e kadar genişletip, haftalık repo faizini de 50 Bp puan arttırarak 8,5’e çıkarıp piyasaları daha yüksek faiz oranıyla fakat daha farklı bir kompozisyonla fonlayacağı ve daha önce ki PPK’lara göre nispeten daha şahin bir açıklamayla piyasalardaki algıyı yönetmeye çalışacağı kanaatindeyim.

Aynı zamanda metinde enflasyonla mücadele de net bir şekilde vurgulanacaktır.

Bu yöntemle TCMB kendisine önemli bir alan hakimiyeti sağlamayı ve piyasadaki kredibilitesini güçlendirerek şoklara karşı daha dirençli bir şekilde enflasyonla mücadele edeceğini düşünüyorum.

Fakat faiz arttırımı kısa vadeli bir çözümdür, uzun vadeli çözümün yolu yapısal reformlardan geçmektedir. Siyasal otorite önümüzdeki dönemde dünyada para musluklarının kısılacağı bir dönemin öncesinde, hızlı bir şekilde yapısal reformları hayata geçirmesi makro ekonomik göstergeler açısından çok büyük önem arz ettiği kanaatindeyim.
Editör: İbrahim YalçınYORUMLAR
3 Yorum

Selami Şahin
14-12-2017 09:21:00
İbrahim Bey, ağzınıza sağlık yorumunuz çok yerinde. Albaraka' nın gururusunuz.
AHMET CUKUTLU
13-12-2017 00:02:00
Tebrikler ibrâhim seninle ilgili espektensimi yukselttim artık. Maşallah devam et böyle
Cihan Erdoğmuş
12-12-2017 23:02:00
Stabil düzey devam diyebiliriz .

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI