http://www.google.com/analytics/
Bugun...
Reklam


En fazla gıda harcaması “et, balık ve deniz ürünleri” için yapıldı

En fazla gıda harcaması “et, balık ve deniz ürünleri” için yapıldı

Hanehalkı Bütçe Araştırması, 2016 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının %19,5’ini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.

Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı %20,6 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu %18,4 ile ekmek ve tahıllar, %15 ile sebzeler, %13,9 ile süt, peynir ve yumurta izledi. En düşük paya sahip harcama grupları ise, %2,2 ile diğer gıda ürünleri, %3,1 ile kahve, çay ve kakao, %4 ile alkolsüz içecekler olarak sıralandı.

Toplam tüketimde gıdanın payı hanelerin gelir düzeyine göre değişiyor

Araştırma sonuçlarına göre, en düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklerin payı %28,9 iken; en yüksek gelire sahip %20’lik dilimdeki haneler toplam harcamalarının %14,2’sini gıda ve alkolsüz içeceklere ayırdı.

Düşük gelirli hanelerin gıda harcamalarında ekmek ve tahılların, yüksek gelirli hanelerde ise et, balık ve deniz ürünlerinin payı daha yüksek

En düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin toplam gıda harcamalarının %21,4’ünü ekmek ve tahıllar, %17,2’sini sebzeler, %16,9’unu et, balık ve deniz ürünleri oluşturdu. En yüksek %20’lik gelir dilimindeki hanelerde ise toplam gıda harcamalarının %23,9’unu et, balık ve deniz ürünleri, %15,5’ini ekmek ve tahıllar, %13,9’unu ise süt, peynir ve yumurta oluşturdu

Birinci ve beşinci %20'lik gelir gruplarında gıda harcama payları, %, 2016


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI