http://www.google.com/analytics/
Bugun...
Reklam


Çin Piyasa Ekonomisi Statüsüne Karşı Olan ABD’ye Memnuniyetsizliğini Dile Getirdi

Çin Piyasa Ekonomisi Statüsüne Karşı Olan ABD’ye Memnuniyetsizliğini Dile Getirdi

Çin Ticaret Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’e Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) piyasa ekonomisi statüsünü verilemesine ABD'nin karşı çıkması nedeniyle büyük bir memnuniyetsizlik içinde olduğunu belirtti.

Bakanlık açıklamasında “Çin, ABD'nin DTÖ'de Çin’e piyasa ekonomisi statüsü verilmesi konusundaki muhalefetine şiddetle karşı çıkmakta ve memnuniyetsizliğini kararlı bir şekilde bildirmektedir” dedi
ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, Cuma günü Xinhua'ya, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa Birliği (AB) için üçüncü taraf olarak DTÖ'ye muhalefet beyanını sunduğunu söyledi.

Çin 11 Aralık 2001'de Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmıştı. Üyelik anlaşmasının 15'inci maddesi ilk 15 yıl Çin'in piyasa ekonomisi statüsünde kabul edilmemesini öngörüyordu. Piyasa ekonomisi olmama statüsü;  Çin'le dış ticaret gerçekleştiren ülkelere anti-damping önlemleri uygulama ve Çin mallarından cezai gümrük vergisi alma imkanı tanıyor. Çin ise üyelik anlaşması uyarınca, 15 yıllık süre sona erdiği için “piyasa ekonomisi” olduğunun tescil edilmesini istiyor.
 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI